Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Gastroskopia – bardzo ważne kilkuminutowe badanie. Dlaczego się go boimy?

Wszystko o gastroskopii

Data publikacji: 28 stycznia 2017, 03:33
Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, za pomocą którego możliwe jest dokładne obejrzenie przełyku, żołądka, a także dwunastnicy. Jej przydatność w praktyce lekarskiej jest nieoceniona! Wśród pacjentów jednak krąży wiele mitów na temat gastroskopii, przez co niejednokrotnie badanie to budzi w nich strach. Dlaczego? I czy rzeczywiście jest się czego bać?

Czy gastroskopia boli?

To chyba najczęstsze pytanie, jakie zadają pacjenci, kiedy dowiadują się, że konieczne jest przeprowadzenie badania gastroskopowego. Przed badaniem gardło jest znieczulane lidokainą w aerozolu, tak więc wrażenia bólowe nie występują. Na pewno gastroskopia nie należy do przyjemnych badań, ale z uwagi na jej wartość diagnostyczną, jeśli istnieje taka konieczność, warto zgodzić się na jej przeprowadzenie po zapoznaniu się z możliwymi powikłaniami.

Ile trwa gastroskopia?

To kolejne pytanie, które nurtuje pacjentów. Dla wielu osób każda minuta spędzona w szpitalu lub poradni dłuży się i wydaje być wiecznością. Odpowiadając na pytanie ile trwa gastroskopia? Zazwyczaj do kilku minut.

Czas po badaniu gastroskopowym

Bezpośrednio po badaniu gastroskopowym, ze względu na utrzymujące się znieczulenie gardła, nie można jeść ani pić. Powstrzymywanie się od przyjmowania pokarmów i płynów powinno trwać mniej więcej 2 godziny. Szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania po badaniu podaje lekarz wykonujący gastroskopię. Podczas badania możliwe jest także pobieranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego, tak więc jako czas po badaniu, należy także traktować czas na oczekiwanie wyników badania histopatologicznego.

Zalety gastroskopii

Po pierwsze to szybkie, nieinwazyjne badanie, które zazwyczaj jest dobrze znoszone przez pacjentów. Wartość diagnostyczna tego badania jest zdecydowanie większa w porównaniu do badań obrazowych. Kolejną zaletą jest możliwość pobierania wycinków do badania histopatologicznego.

Przygotowanie do gastroskopii nie jest trudne i opiera się na byciu na czczo przed badaniem. Dla porównania, przygotowanie do kolonoskopii (diagnostyka dolnego odcinka przewodu pokarmowego) obejmuje oczyszczenie jelita przed badaniem.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót