Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Frutarianizm – co to jest i z czego jeszcze rezygnują wegetarianie?

Wszystko o wegetarianizmie. Poznaj odmiany i rodzaje wegetarianizmu i dowiedz się, czym różni się frutarianizm od witarianizm

Data publikacji: 18 grudnia 2016, 03:01
Rezygnacja ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego to wegetarianizm. Odmiany tego stylu odżywiania oscylują między wyeliminowaniem z diety jedynie mięsa aż po odstawienie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego – także tych poddanych obróbce.
Odmiany wegetarianizmu - rodzinazdrowia.pl

Wegetarianizm – odmiany i rodzaje

  • Laktoowowegetarianizm – zwany też owolaktarianizmem. Polega na rezygnacji z jadania mięsa, jego przetworów, żelatyny, ryb, drobiu, żółtych serów (podpuszczkowych). Z produktów pochodzących od zwierząt można zjadać pozostały nabiał, jaja oraz miód.
  • Laktowegetarianizm – dopuszcza zjadanie nabiału, ale wyklucza spożywanie mięsa, jego przetworów i jaj.
  • Owowegetarianizm – traktowany czasem jak odmiana laktarianizmu. Wymaga rezygnacji ze spożywania mięsa i nabiału, ale dopuszcza w diecie obecność jaj.
  • Weganizm – wyjątkowo rygorystyczna odmiana wegetarianizmu, polegająca na całkowitej rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • Witarianizm – w diecie dopuszczalne są produkty głównie wegańskie serwowane na surowo lub podgrzane jedynie do temp. 46,7°C, granicznej dla zachowania aktywności enzymów i witamin znajdujących się w pokarmach.
  • Frutarianizm – w menu dozwolone są jedynie owoce, warzywa, orzechy, nasiona, zdobyte bez uszkodzenia rośliny. Dozwolone są zatem pomidory, maliny, ale już nie wolno zjadać ziemniaków czy szparagów.

Katarzyna Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót