Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Elektroniczne gadżety dla najmłodszych. Czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Korzyści i zagrożenia towarzyszące maluchom podczas zabawy elektronicznymi gadżetami

Data publikacji: 22 kwietnia 2016, 10:43
Współczesne dzieci uwielbiają technologię. W wieku 9-11 lat sprawnie potrafią posługiwać się komputerem, tabletem, odtwarzaczem MP3 oraz smartfonem. Telewizja także stała się nieodłączną częścią ich codzienności.

Elektroniczne gadżety pod kontrolą rodziców

Eksperci jednak doradzają rodzicom ograniczanie czasu korzystania z mediów online oraz gadżetów elektronicznych, a także określenia stałych zasad korzystania z nich. Z całą pewnością, korzystniejsze dla zdrowia i rozwoju dzieci będzie częstsze angażowanie ich w zajęcia sportowe, zabawy logiczne i zespołowe oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu, unikając przesiadywania przed komputerem lub telewizorem.

Elektronika a rozwój dziecka

Elektroniczne gadżety mogą negatywnie wpływać na rozwój młodszych dzieci. Te z nich, które spędzają większość swojego czasu nad smartfonem, tabletem lub grają w gry komputerowe, mogą mieć problem z rozwojem umiejętności interpersonalnych, prawidłową motoryką czy skupieniem uwagi. Dlatego warto zastanowić się, czy sprezentowanie maluchowi telefonu komórkowego z dostępem do internetu jest dobrym pomysłem.

Przydatne gadżety elektroniczne

Jeśli jednak zdecydujemy się na udostępnienie gadżetów elektronicznych naszemu dziecku, warto wybrać takie, które oprócz funkcji rozrywkowej, będą pełniły rolę edukacyjną, np. tablet z rysikiem, który pomoże w nauce alfabetu oraz posłuży do rysowania lub elektroniczny długopis do pisania na tablecie – wyglądający tak, jak tradycyjny, umożliwiający więc ćwiczenie chwytności.

Niezwykle pożyteczny gadżet stanowi też zegarek z telefonem i GPS-em, który w łatwy sposób umożliwi zlokalizowanie pociechy, gdy niezauważona oddali się od rodziców podczas zakupów lub spaceru.

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót