Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

EEG – ważne badanie oceniające sprawność mózgu

Wskazania, przygotowanie i przebieg badania EEG

Data publikacji: 3 maja 2017, 02:35
Elektroencefalografia, czyli EEG, to nieinwazyjne i bezbolesne badanie służące ocenie aktywności mózgu. Polega na zapisie potencjałów elektrycznych różnych okolic mózgu, odczytywanych za pomocą elektrod rozmieszczonych na powierzchni skóry czaszki. Kiedy lekarz zleca wykonanie badania EEG? Czy pacjent musi się do niego jakoś szczególnie przygotować? Ile trwa i ile kosztuje badanie EEG?

Co wykrywa EEG głowy?

EEG jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu padaczki, a także w diagnostyce innych stanów drgawkowych. W pozostałych chorobach jest za to przydatnym badaniem pomocniczym. Można je wykonać u osób z zaburzeniami pamięci czy uwagi, przy uporczywych bólach głowy, zaburzeniach wzroku, a także przy nawracających utratach przytomności. Badanie EEG przydatne jest także w diagnostyce zaburzeń snu i w stanach po zatruciu substancjami neurotoksycznymi. Dodatkowo wykorzystuje się je przy stwierdzaniu śpiączki, a także śmierci mózgu.

Badanie EEG – jak się przygotować?

Przygotowanie do badania nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. Najważniejszym warunkiem jest odstawienie na dobę przed badaniem wszelkich leków wpływających na czynność układu nerwowego, zarówno hamujących, jak i pobudzających jego działanie. Często są to leki przyjmowane przewlekle, więc dla własnego bezpieczeństwa takie odstawienie powinno być skonsultowane z lekarzem. Należy także na 24 godziny przed zrezygnować z wszelkich używek wpływających na układ nerwowy, takich jak alkohol i napoje kofeinowe (kawa, napoje energetyczne).

Na badanie należy zgłosić się wyspanym, ze świeżo umytymi włosami. W dniu EEG nie należy stosować preparatów do włosów, takich jak żele, lakiery czy gumy, aby zapewnić ścisłe przyleganie elektrod do skóry głowy.

Jak przebiega badanie EEG?

Samo badanie polega na odczycie potencjałów elektrycznych z różnych okolic mózgu za pomocą elektrod rozmieszczonych na specjalnym czepku. W miejscach przylegania elektrod na skórę głowy nakłada się specjalny żel zapewniający prawidłowy odczyt danych. EEG zwykle odbywa się w pozycji leżącej, choć dopuszczalna jest także pozycja siedząca. Początkowo wykonuje się zapis podczas zwykłego leżenia z zamkniętymi oczami, następnie podczas przyspieszenia oddechów przez kilka minut i przy towarzyszących błyskach światła. Ma to na celu wywołanie ewentualnego napadu padaczkowego, który mógłby wówczas zostać zarejestrowany.

Ile kosztuje i ile trwa badanie EEG?

Badanie EEG jest zupełnie bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, które trwa z reguły nieco ponad pół godziny. Przy wskazaniach medycznych pacjent może otrzymać skierowanie na badanie od lekarza neurologa czy psychiatry i wówczas będzie ono bezpłatne. Chory może także sam zdecydować się na wykonanie u siebie EEG – wówczas cena wynosi od około 100 do 150 zł, w zależności od placówki.

Interpretacja wyniku EEG

Podczas badania EEG otrzymujemy zapis różnych fal mózgowych. Jedne z nich są charakterystyczne dla stanów odprężenia przy zamkniętych oczach, inne pojawiają się, kiedy docierają do nas bodźce wzrokowe. Kolejne możemy zaobserwować przy intensywnych procesach myślowych lub pamięciowych, a inne podczas snu. W niektórych jednostkach chorobowych natomiast pojawiają się dość charakterystyczne zapisy, które znacznie ułatwiają diagnostykę. Interpretacja wyników EEG jest dość trudna i należy ją pozostawić specjaliście.

Katarzyna Wiak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót