Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Dokuczliwy ból nadgarstka, czyli pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka

Kto jest narażony na zespół cieśni nadgarstka?

Data publikacji: 9 maja 2016, 14:10
Zespół cieśni nadgarstka może pojawić się w każdym wieku, dlatego warto być wyczulonym na jego ewentualne objawy. Do najbardziej charakterystycznych należy oczywiście ból nadgarstka i dłoni – początkowo wyłącznie przy ruszaniu ręką, później także w spoczynku.

Przebieg choroby i czynniki ryzyka

Choroba ta bywa szczególnie dokuczliwa w późniejszej fazie, gdy oprócz bólu występują także parestezje – silne mrowienia w ręce. Osłabieniu ulegają mięśnie, w związku z czym ręka staje się znacznie mniej sprawna. Trudno tu o określenie dokładnej ramy czasowej – u niektórych chorych zajmuje to kilka tygodni, u innych – nawet lata.

Schorzenie najczęściej dotyczy osób aktywnie uprawiających sport (szczególnie tenisistów czy kolarzy), a także osób po pięćdziesiątym roku życia. Ponadto, na rozwój zespołu cieśni nadgarstka narażone są kobiety w ciąży oraz osoby borykające się z cukrzycą lub chorobami reumatycznymi.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Po wystąpieniu objawów charakterystycznych dla cieśni nadgarstka należy udać się do ortopedy. Po zdiagnozowaniu może on skierować nas na operację lub zalecić specjalne ćwiczenia. Do najskuteczniejszych należy rozciąganie zginaczy i prostowników nadgarstka. Pamiętajmy jednak, że wszystkie ćwiczenia powinny być uprzednio skonsultowane z lekarzem i wykonywane pod jego ścisłą kontrolą. 

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót