Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Dobierz zabieg do… pory roku

Peeling chemiczny czy złuszczanie naskórka kwasami - Jakie zabiegi kosmetyczne wybrać o danej porze roku?

Data publikacji: 12 lutego 2016, 11:11
Gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej oferują coraz szersze spektrum zabiegów. Dzięki nim możemy walczyć z różnymi problemami estetycznymi skóry i podnieść poczucie własnej atrakcyjności. Z nowych odkryć medycyny i kosmetologii musimy jednak korzystać umiejętnie. Niektóre z zabiegów wykonywane podczas mroźnej lub słonecznej pogody mogą skutkować trudnymi do usunięcia powikłaniami w postaci podrażnień czy przebarwień. Przyjrzyjmy się zatem możliwości wykonania różnych zabiegów zależnie od pory roku.
Peeling chemiczny – złuszczanie naskórka kwasami – rodzinazdrowie.pl

Czy trzeba zrezygnować z zabiegów kosmetycznych w określonym sezonie?

Jak podkreślają dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej, sezonowość zabiegów nie oznacza, że musimy zrezygnować z dbania o urodę w określonych porach roku. Pacjentki odwiedzające gabinety coraz częściej dbają o siebie systematycznie, zarówno latem, jak i zimą. Do dyspozycji mamy wiele zabiegów, które można wykonywać cały rok. Należą do nich zabiegi z użyciem igły, takie jak iniekcje wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. Podobnie możemy wykonywać mezoterapię i karboksyterapię – zaaplikowanie dwutlenku węgla w głąb skóry oraz iniekcyjne niszczenie tkanki tłuszczowej.

Peeling chemiczny – zadbaj o skórę zimą

zabiegi kosmetyczne dobrane do pory roku - rodzinazdrowia.plJesień, zima i wczesna wiosna to dobre pory, by skoncentrować się na zabiegach wymagających unikania słońca. Do chętnie wykonywanych o tej porze roku należą peelingi chemiczne, nazywane też złuszczaniem naskórka kwasami lub chemoeksfoliacją. Polegają one na aplikacji jednej lub kilku substancji na skórę, co powoduje złuszczenie komórek warstwy rogowej oraz stymuluje odnowę naskórka oraz skóry właściwej. Efektem jest wyrównanie kolorytu, wygładzenie i ujędrnienie skóry. Niektóre z łagodniejszych peelingów, chętnie stosowanych na twarz, jak peeling glikolowy czy migdałowy, należą zasadniczo do zabiegów całorocznych, zalecana jest jednak wówczas wysoka fotoprotekcja. Po ekspozycji na słońce w ciągu lata wiele kobiet boryka się z problemem przebarwień i piegów na twarzy. Dlatego jesienią i zimą dużą popularnością cieszą się zabiegi służące usuwaniu przebarwień, oparte na złożonych formułach łączących peeling chemiczny z hamowaniem procesu tworzenia barwnika w skórze (tak zwanej melanogenezy). Dostępne na rynku preparaty obejmują maskę nakładaną w gabinecie lekarza i krem stosowany w domu przez pacjenta. Są one w stanie usunąć nawet do 90-100% przebarwień posłonecznych czy pozapalnych.

Nie tylko peelingi chemiczne, czyli kiedy sięgnąć po laser?​

Depilacja laserowa pozwala na trwałe i całkowite usunięcie niepożądanego owłosienia. Energia emitowana przez laser jest przekształcana w energię cieplną, która działa destrukcyjnie na mieszki włosowe. Najskuteczniej niszczone są włosy będące w fazie wzrostu, dlatego zabieg wymaga zazwyczaj 4 do 6 powtórzeń w odstępie od 4 do 12 tygodni. Opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu, dlatego po opalaniu się na słońcu czy w solarium należy odczekać co najmniej dwa tygodnie. Cykl zabiegów powinniśmy zakończyć około 4 tygodni przed ekspozycją na słońce. Nieprzestrzeganie tego zalecenia grozi przebarwieniami skóry. Dlatego warto już jesienią zaplanować cały cykl depilacji.

Jak odmłodzić skórę na wiosnę?

maseczki na twarz dopasowane do pory roku - rodzinazdrowia.plPo zimie cera jest często ziemista, szorstka, przesuszona i pogrubiona. Aby ją odmłodzić i zrewitalizować, warto wykonać mezoterapię igłową – drobne iniekcje substancji odżywczych zwiększają głębokie nawilżenie i pobudzają regenerację skóry. Warto też wykonać mezoterapię skóry głowy – zawarte w nowych formułach czynniki wzrostu i peptydy biomimetyczne wzmocnią cebulki włosów i zwiększą ich gęstość, po ekspozycji na mróz i wiatr w ciągu zimy. Zalecane przez dermatologów są także odświeżające peelingi chemiczne na bazie retinolu, witaminy C oraz antyoksydantów. Przed wyjściem na plażę warto też pomyśleć o zabiegach modelujących sylwetkę i likwidujących cellulit. Z pomocą przyjdzie nam między innymi karboksyterapia. Jednak należy pamiętać, że efekt tej metody jest widoczny dopiero po serii zabiegów.

Zabiegi kosmetyczne – sezonowość i rozwaga

Umiejętne łączenie zabiegów estetycznych, zarówno tych wymagających iniekcji, jak i złuszczających naskórek bądź z użyciem lasera, może przynieść spektakularne efekty. Jednak każdy zabieg powinna poprzedzić rozmowa, podczas której lekarz bądź kosmetolog określi możliwość wykonania zabiegu zależnie od pory roku, a także indywidualnych wskazań i przeciwwskazań. Jeżeli więc mamy wątpliwości, czy dany zabieg można wykonać w konkretnym momencie, nie wahajmy się zadawać nurtujących nas pytań.

 
 
 
 
Ewa Woźniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót