Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Dlaczego warto stosować olejek z czarnuszki?

Zastosowanie oleju z czarnuszki, czyli gdzie wykorzystać właściwości olejku z czarnuszki egipskiej

Data publikacji: 9 lutego 2016, 15:52
Olej z czarnuszki cieszył się uznaniem już w zamierzchłych czasach. W starożytnym Egipcie uchodził wręcz za panaceum, stąd czarnuszka siewna bywa też nazywana egipską. Współcześnie jesteśmy w stanie stwierdzić, że opinie na temat właściwości czarnuszki były tylko częściowo przesadzone.
Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanie – rodzinazdrowia.pl

Olej z czarnuszki – właściwości i ich zastosowanie wielorakie

Nasiona czarnuszki są bogate w substancje aktywne, które pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i stymulują układ immunologiczny, takie jak prostaglandyna E1 czy thymoquinone. Spożywać można je bezpośrednio albo w postaci tłoczonego na zimno oleju. Zastosowanie oleju z czarnuszki może być wielorakie. Zaleca się używać go zarówno zewnętrznie, np. jako odżywkę do włosów i paznokci, jak i wewnętrznie - nasiona można wówczas dodawać do sałatek, używać zamiast pieprzu lub posypywać nimi pieczywo. Natomiast zalecane dawkowanie oleju z czarnuszki dla osób dorosłych to łyżeczka 2-3 razy dziennie.

Olej z czarnuszki egipskiej a substancje w nim zawarte

Bogactwo zawartych w czarnuszce składników decyduje o jej właściwościach antyoksydacyjnych, antynowotworowych oraz przeciwzapalnych. Do najważniejszych substancji zaliczają się: witaminy A, E, F, B1, B3, B6, cynk, selen, magnez, wapń i żelazo, fitosterole i fosfolipidy, nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6 i omega-9). Ponadto olejek z jej nasion zawiera tymochinon, który posiada silne właściwości przeciwzapalne, wpływa pozytywnie na nerki i wątrobę, a także ma działanie antyrakowe. Badania przeprowadzane na ludziach i zwierzętach wykazały, że olejek z czarnuszki powoduje zahamowanie rozwoju i niszczenie komórek rakowych. Zapewne dzięki temu olej z czarnuszki zyskał opinię, (którą cieszył się już w starożytnym Egipcie) substancji leczącej wszystko, oprócz śmierci.

Olej z czarnuszki – zastosowanie w medycynie, czyli na wrzody żołądka

Substancje zawarte w oleju z czarnuszki mają działanie podobne do leków stosowanych przy zwalczaniu bakterii helicobacter pylori, odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Oprócz właściwości bakteriobójczych, olejek z czarnuszki chroni błonę śluzową żołądka. Stosuje się go także do leczenia refluksu i nieżytu żołądka.

Aleksandra Dudra

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również