Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Dlaczego warto myć ręce?

Glista ludzka – objawy, leczenie, czyli zakażenie glistą ludzką a higiena osobista

Data publikacji: 2 maja 2016, 11:23
Glista ludzka to pasożyt, który pojawia się w jelicie cienkim człowieka. Skutkiem obecności larw w organizmie jest choroba pasożytnicza nazywana glistnicą. Jak dochodzi do zakażenia glistą ludzką? Wszystkiemu winna jest higiena osobista, a raczej jej brak. Warto pamiętać, że zarażenie glistą ludzką najczęściej dotyka dzieci, które często nie pamiętają o umyciu rąk po wizycie w toalecie, a także nie płuczą warzyw i owoców przed ich zjedzeniem. Poznaj objawy zakażenia glistą ludzką oraz metody, które mogą ją pokonać.
Zakażenie glistą ludzką – rodzinazdrowia.pl

Glista ludzka – objawy oraz leczenie zakażenia

Objawy zarażenia glistą ludzką można łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Wśród najpopularniejszych dolegliwości towarzyszących zakażeniu należy wymienić:

  • kaszel,
  • bóle brzucha,
  • wymiotowanie,
  • biegunkę,
  • ból gardła,
  • duszności.

Nie zawsze chory wiąże te objawy z reakcją organizmu na obecność w nim pasożyta. Sprawdzoną metodą, która potwierdzi ewentualne zakażenie, jest badanie kału na obecność glisty ludzkiej.

Jak leczyć glistę ludzką? W większości przypadków lekarz przepisuje odpowiednie leki (np. albendazol lub mebendazol), jednak w walce z pasożytem mogą pomóc także domowe sposoby. Pacjent powinien także po zakończeniu standardowej, 3-dniowe terapii zgłosić się na rutynową kontrolę, w trakcie której lekarz decyduje, czy należy przedłużyć leczenie na podstawie stanu klinicznego pacjenta (zanik objawów).. W przypadku, gdy objawy się utrzymują, można wykonać badanie kału na obecność glisty ludzkiej. Wygląda to inaczej, gdy przebieg choroby od początku był bezobjawowy. Wówczas zawsze po upływie 2 tygodni ocenia się obecność jaj w organizmie.

Do domowych metod leczenia glisty ludzkiej należy stosowanie czosnku, pestek dyni czy też glistnika. Nie ma jednak dowodów naukowych, że wspomniane formy leczenia są skuteczne.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót