Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Daj stopom odetchnąć!

Jak dbać o stopy przez cały rok?

Data publikacji: 17 maja 2016, 12:42
Przed naszymi stopami każdego dnia stawiamy sporo wyzwań. Nierzadko zdarza się, że jesteśmy na nogach od rana do wieczora i nie mamy nawet chwili, aby się zatrzymać. Nasze stopy spędzają w ten sposób wiele godzin w obuwiu, nie zawsze wygodnym i przewiewnym. Warto więc zadbać o nie jak należy, przez cały rok – i dla zdrowia, i dla urody.

Przede wszystkim zdrowe

Zabiegi kosmetyczne na stopy są dość oczywiste, ale warto rozpocząć ich pielęgnację od ćwiczeń. Można je wykonywać na co dzień, nawet przy biurku w pracy. Zacznijmy od luźnego potrząsania nimi, tak jak strzepujesz i rozluźniasz ścierpnięte dłonie. Następnie zdejmijmy buty i spróbujmy za pomocą stóp… wypisać na podłodze alfabet – końcówki naszych palców potraktujmy wówczas niczym długopis. Pamiętajmy też, aby ćwiczenie to wykonywać obciągniętą stopą. Jeszcze jednym doskonałym ćwiczeniem, znanym już przedszkolakom, a zapomnianym przez dorosłych, jest podnoszenie palcami stóp długopisu lub chusteczki. Jeśli pozwolimy regularnie popracować naszym stopom, długie marsze nie będą im straszne.

Warto też dbać o jakość obuwia. Zbyt twarde podeszwy mogą spowodować zniekształcenia, np. ostrogi piętowe, zbyt wąskie czubki – haluksy, a niewłaściwy materiał nadmierne pocenie się stóp i w konsekwencji grzybicę.

Zanim zajmiemy się pedicurem sprawdźmy, czy na stopach nie pojawiły się zmiany grzybiczne – pęknięcia między palcami, naloty na paznokciach – wówczas zacznijmy naprawę stóp od wizyty u dermatologa.

Piękne latem

Gdy robi się ciepło, z ulgą wkładamy na nogi klapki i sandały. Bez dwóch zdań – stopy muszą wyglądać wtedy pięknie. Warto więc na co dzień ścierać nadmiar zrogowaciałego naskórka pumeksem lub specjalną tarką. Wieczorem, po pełnym pośpiechu dniu, wymoczmy stopy w letniej wodzie, a następnie nasmarujmy chłodząco-pielęgnującym żelem. Przyda się również dezodorant do stóp – dostępne są w formie zapachowej i bezzapachowej, z talkiem lub w sprayu.

Lato to też czas, w którym panie mogą zaszaleć z kolorami paznokci u stóp. Dla tych, które nie mają czasu na takie zabawy, zbawieniem może być lakier hybrydowy czy żelowy.

Jeśli skóra będzie miękka i bez zrogowaceń, jesteśmy wtedy mniej narażeni na odciski i otarcia, więc warto poświęcić temu trochę uwagi.

Bezpieczne zimą

Zimą za to podstawowym zadaniem jest utrzymanie stóp w cieple, ale bez przegrzewania, bo to wywołuje nadmierne pocenie, a mokre stopy bardziej marzną. Przekonajmy się do noszenia skarpetek sportowych – odprowadzają nadmiar wilgoci i pomagają utrzymać stałą temperaturę stóp nawet w mroźne dni. Wieczorami zaś dobrze jest wymoczyć stopy w rozgrzewającej kąpieli z solą, nasmarować olejkiem i włożyć bawełniane skarpety.

Tak zadbane stopy na wiosnę będą mogły od razu pięknie prezentować się w sandałkach.

Monika Simińska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót