Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Czym się różni krem BB od CC?

Który kosmetyk będzie odpowiedni dla naszej cery?

Data publikacji: 20 kwietnia 2018, 10:00
Kremy BB i CC to kosmetyki wielozadaniowe. Ich historia i popularność mają początki w Azji – mieszkanki największego kontynentu świata stosują od dziesięcioleci kremy typu BB. Na bazie tych kosmetyków powstały kremy CC, a niedawno – DD. Jakie są różnice pomiędzy kremem BB a CC?

Spis treści:

Historia europejskich kremów wielozadaniowych rozpoczyna się kilka dekad temu, kiedy opracowany został pierwszy produkt mający za zadanie nie tylko pielęgnować, ale także upiększać i tuszować niedoskonałości cery. Dedykowany był głównie osobom po intensywnych profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Jego formuła była wzorowana na azjatyckim kremie typu BB.

Czym jest krem BB?

Skrót BB ma kilka wyjaśnień, których korzeni należy szukać w języku angielskim. Może pochodzić od Beauty Balm, Blemish Balm albo Blemish Base. Kosmetyk BB miał zająć pozycję między kremem a podkładem, przy czym miał być czymś więcej niż tylko popularnym już kremem tonującym. Współczesny krem BB jest bardziej kryjący od kremu tonującego; jednocześnie jednak jest mniej kryjący od podkładu, za to bardziej od niego pielęgnacyjny. Jego głównym zadaniem jest bardzo dobre nawilżenie cery i subtelne krycie niedoskonałości skóry.

Azjatycki pierwowzór europejskiego kremu BB to kosmetyk o bogatszym składzie, silniejszych właściwościach pielęgnacyjnych i odżywczych oraz – co istotne – także o właściwościach leczniczych. Za takie zalety odpowiada wiele składników naturalnych tworzących krem. Europejskie kremy BB w porównaniu do azjatyckich zawierają więcej peptydów i składników nawilżających, ale mniej (lub wcale) substancji leczniczych, kojących.

Czym jest krem CC?

Krem CC ukierunkowany jest na odżywienie i tuszowanie niedoskonałości cery. Z tego powodu powinny zainteresować się nim osoby z przebarwieniami, piegami, bliznami potrądzikowymi. Wskazuje już zresztą na to rozwinięcie skrótu CC – można je tłumaczyć jako Color Control Cream, Color and Care albo też Color and Correct. Poza składnikami nawilżającymi, odżywczymi i tonującymi koloryt skóry krem CC zawiera również substancje lecznicze, kojące i gojące. Kremy te często są wzbogacane składnikami zapewniającymi wysoką ochronę przeciwsłoneczną – z tego powodu chronią przed fotostarzeniem się.

Jakie są różnice pomiędzy kremem BB a CC?

Różnice między tymi dwoma kosmetykami wynikają ze składu i przeznaczenia:

  • kiedy potrzebny jest lekki krem pielęgnacyjny i wyrównujący koloryt, ukierunkowany na nawilżenie, sięgamy po produkt typu BB; jeśli potrzebny jest krem tego typu dodatkowo o właściwościach kojących i leczniczych, najlepiej sięgnąć po kremy BB z oferty azjatyckich producentów,
  • jeżeli potrzebny jest kosmetyk o właściwościach łączących zalety kremu odżywczo-ochronno-leczniczego, podkładu kryjącego i korektora, właściwy wybór to krem CC.

Gdyby uporządkować różne typy kremów pod względem właściwości upiększających i kryjących, szereg ten wyglądałby tak: krem zwykły – krem tonujący – krem BB – krem CC.

Jaki krem dla jakiej cery?

Krem BB polecany jest do cery wymagającej nawilżenia, wyrównania kolorytu i nadania jej promienności. Jest lekki, więc idealnie sprawdzi się przy cerze młodej, także nastoletniej, z problemami spowodowanymi przez trądzik. Nie pokryje, niestety wyraźnych blizn, ale jeżeli w składzie zawiera substancje rozjaśniające i poprawiające procesy regeneracyjne skóry, będzie idealnym wyborem dla każdej pani, która boryka się z wypryskami i pozostałościami po nich.

Krem CC sprawdzi się natomiast przy cerze z niedoskonałościami wymagającymi pieczołowitej troski i tuszowania. Polecany jest przy skórze dojrzałej, z bliznami lub poszerzonymi naczynkami krwionośnymi, trądzikowej, wrażliwej. Kosmetyki CC nadal mają dość lekką formułę, ale uwaga: nie zawsze sprawdzą się u osób z cerą łojotokową. Jeśli jednak w składzie znajdą się substancje matujące, a skóra dobrze na kosmetyk zareaguje, krem CC będzie świetnym wyborem dla osób, które chcą uniknąć i błyszczącej twarzy, i wielu warstw kosmetyków na skórze. Dobra reakcja skóry łojotokowej na krem CC przynosi jeszcze i tę korzyść, że znika problem zapewnienia wysokiej ochrony przeciwsłonecznej osobnym preparatem, który może nieestetycznie warzyć się na cerze.

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót