Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Czym się kierować przy wyborze idealnej szczotki do włosów?

Szczotka szczotce nierówna

Data publikacji: 18 lipca 2016, 15:02
Codziennie szczotkujemy włosy, ale czy podczas tej czynności przyszło nam kiedyś do głowy, czy aby na pewno używamy właściwej szczotki? Jak się okazuje, kształt szczotki, a nawet materiał, z jakiego jest wykonana, może mieć niebagatelne znaczenie.

Czy wybór szczotki ma znaczenie?

Wybierając szczotkę do włosów, powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem naszych włosów. Odpowiednio dobrana szczotka może mieć zbawienny wpływ na ich kondycję i wygląd. Przed zakupem zwróćmy uwagę na to, czy nasze włosy często się elektryzują, mamy problemy z ich rozczesywaniem, a może zależy nam na łatwej i szybkiej stylizacji? Zależnie od kształtu lub materiału, szczotki mogą spełniać różne funkcje, dlatego warto dopasować je tak, by nie wyrządzić krzywdy włosom.

Spójrzmy na kształt

Płaskie szczotki przeznaczone są do rozczesywania i wygładzania włosów. Ich rączki mogą być wykonane z tworzyw różnego rodzaju, począwszy od plastiku, a skończywszy na drewnie. Takie szczotki różnią się także rodzajem włosia, z którego zostały wykonane (naturalne, syntetyczne lub mieszane). Płaska szczotka nadaje się również najlepiej do delikatnego masażu skóry głowy. Nie tylko pobudza ona ukrwienie, ale także pozwala na rozprowadzenie odżywczego sebum na całej długości włosów.

Okrągłe szczotki nadają się doskonale do modelowania włosów i do tworzenia z nich efektownych loków i fal. Średnicę szczotki należy wybrać stosownie do tego, jakiej wielkości loki chcemy uzyskać. Ten rodzaj szczotek także występuje w wariantach syntetycznym, naturalnym i mieszanym. Jeżeli chcemy użyć szczotki do modelowania włosów, najlepiej zdecydować się na model ceramiczny, który dobrze przewodzi ciepło. Mniejsze szczotki sprawdzają się lepiej w przypadku krótkich włosów, natomiast większe – długich.

Z dzika czy z nylonu?

Szczotki syntetyczne (nylonowe, z ceramiczną powłoką) pozwalają skutecznie rozczesać nawet najbardziej oporne włosy, mogą je jednak przy tym elektryzować. Czasami powodują także zwiększenie łamliwości włosów.

Szczotki z naturalnego włosia (zazwyczaj z dzika, ale może spotkać także szczotki z włosia borsuka czy kozy) umożliwiają rozczesywanie włosów bez ich szarpania. Takie szczotki elektryzują włosy w mniejszym stopniu niż ich syntetyczne odpowiedniki, szczególnie jeśli dodatkowo są wykonane z drewna. Doskonale sprawdzają się u osób o delikatnych włosach, a także u dzieci. Nadają się także znakomicie do masażu, gdyż nie drapią skóry głowy.

Aleksandra Dudra 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót