Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Czym jest endometrioza?

Endometrioza leczenie - jak wyleczyć objawy endometriozy

Data publikacji: 29 lutego 2016, 14:53
W ostatnim czasie dolegliwość ta odmieniana jest przez wszystkie przypadki, wywołując strach zwłaszcza wśród młodych kobiet. Czym jest endometrioza? Schorzenie to jest określane mianem podwójnej miesiączki i objawia się tym, iż w trakcie menstruacji u kobiet występują jednocześnie dwa krwawienia. Jedno z nich, tradycyjne, to krwawienie zewnętrzne, drugie z kolei ma miejsce w środku organizmu. Warto wiedzieć czym jest endometrioza oraz jak można ją rozpoznać.
Co to jest endometrioza – przyczyny, objawy – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Kogo dotyka endometrioza i jej przyczyny

Wiele osób tkwi w przekonaniu, że endometrioza dotyka tylko kobiety po 30. roku życia. Dolegliwość ta może jednak pojawić się u znacznie młodszych osób i przebiegać bezobjawowo. Do przyczyn endometriozy zalicza się przeważnie zaburzenia pracy układu hormonalnego, osłabiony system odporności oraz uwarunkowania genetyczne. Co jest przyczyną występowania dwóch miesiączek równocześnie? Powodem są wędrujące komórki śluzówki macicy, które wszczepiają się w inne narządy organizmu (najczęściej są zlokalizowane w jamie brzusznej). W wyniku tego, gdy dochodzi do comiesięcznego złuszczania się komórek błony śluzowej, pojawia się dodatkowe krwawienie wewnątrz organizmu, a zalegająca krew tworzy zrosty.

Charakterystyczne objawy endometriozy

Niektóre panie przez długi czas nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą cierpieć na endometriozę. Dopiero pojawiające się problemy, np. z zajściem w ciążę, skłaniają je do wizyty u ginekologa, który stawia diagnozę po wykonaniu zabiegu laparoskopii. Jednak znacznie większa grupa kobiet skarży się na charakterystyczne objawy endometriozy, dzięki którym można szybko rozpoznać to schorzenie i rozpocząć leczenie. Do symptomów tej choroby należą m.in.:

  • bolesne i obfite miesiączki,
  • odczuwanie bólu po stosunku,
  • kłopoty z zajściem w ciążę,
  • biegunki,
  • bóle w odcinku krzyżowym kręgosłupa.

Tak naprawdę charakter objawów endometriozy zależy od etapu tego schorzenia oraz miejsca, w którym powstają zrosty.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy polega na przyjmowaniu przez pacjentkę leków hormonalnych. Jeśli zrosty przyczyniły się do powstania torbieli na jajniku, wtedy zazwyczaj zaleca się jej usunięcie. Warto dodać, że nawet wyleczona endometrioza może powrócić. Jaka jest zależność między endometriozą a ciążą? Wbrew temu, co można wyczytać na różnych forach internetowych, endometrioza nie zawsze prowadzi do bezpłodności. Wiele kobiet cierpiących na to schorzenie jest dziś szczęśliwymi matkami.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót