Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

5 trików na to, aby pozbyć się nawyku obgryzania paznokci

Skuteczne sposoby na walkę z obgryzaniem paznokci

Data publikacji: 22 kwietnia 2016, 14:21
Nawyk obgryzania paznokci, w medycynie zwany onychofagią, polega na nałogowym powtarzaniu określonych czynności. Przyczyn takiego zachowania upatruje się w psychice człowieka. Może mieć to również związek z przeżywaniem długotrwałego stresu. Dotyczy także osób chorujących na depresję lub nerwicę. Najczęściej jest wynikiem przyzwyczajenia, nad którym dana osoba nie do końca panuje.

Jak obgryzanie paznokci wpływa na ich estetykę?

Mówi się, że zadbane dłonie, a także czyste buty, to wizytówka człowieka. Dłonie prezentujemy praktycznie codziennie, czy to w pracy, która wymaga od nas nienagannego wyglądu, czy w sklepie podczas płacenia przy kasie. Obgryzanie powoduje, że nasze paznokcie wyglądają nieestetycznie, a w dodatku są łamliwe i zdeformowane. Często osoba obgryzająca paznokcie, obgryza również skórki wokół nich, co skutkuje bolesnymi i nieefektownie wyglądającymi rankami.

Co zrobić, aby przestać obgryzać paznokcie?
 

  1. Warto spróbować metody, mającej na celu zniechęcenie nas do wkładania paznokci do ust. W aptekach dostępny jest bezbarwny lakier, którym możemy pomalować paznokcie. Gdy tylko dosięgną one naszego języka, poczujemy obrzydliwy smak, którego zadaniem jest oduczenie nas tego przyzwyczajenia.
  2. Potraktujmy obgryzanie jako nałóg, z którym chcemy skończyć. Wyznaczmy datę, do której postaramy się pozbyć nawyku, a w nagrodę zapiszmy się na manicure, który będzie zwieńczeniem naszych starań. Motywujmy się – wyobraźmy sobie nasze dłonie z pięknymi paznokciami. Możemy również sprawić sobie lakier w modnym kolorze, którym pomalujemy paznokcie, gdy wyzwanie zostanie zakończone.
  3. Jeśli brakuje nam nie tyle obgryzania paznokci, co nawyku sięgania do ust, spróbujmy go zastąpić na przykład żuciem gumy lub jedzeniem nasion słonecznika. Pamiętajmy, aby zamiast paznokci nie gryźć długopisu, ponieważ może to mieć zgubny wpływ na nasz zgryz.
  4. Regularnie obcinajmy i piłujmy paznokcie, ponieważ długie są zachętą do ich obgryzienia. Dbajmy, by zawsze były równo przycięte i wyglądały estetycznie – pomoże nam to wytrwać w dążeniu do osiągnięcia celu.
  5. Nie zapominajmy o skórkach. Jeśli do tej pory również je obgryzaliśmy, smarujmy kremem nawilżającym miejsca, w których powstały rany. Pomoże je to wyleczyć i sprawi, że skóra dłoni będzie gładka i miękka.

Dodatkowo możemy skorzystać z suplementów zawierających witaminy, a także magnez i wapń, które wzmocnią nasze paznokcie. Zadbają także o włosy i cerę.

Najważniejsza siła woli

Pamiętajmy, że walka z obgryzaniem paznokci zależy tak naprawdę od naszej determinacji i jeśli postaramy się, możemy osiągnąć sukces, a nagrodą będą piękne i zdrowe paznokcie.

Beata Kubiś

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót