Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Czy rumień zakaźny może być groźny dla przedszkolaka?

Objawy i przebieg rumienia zakaźnego u dzieci

Data publikacji: 9 maja 2016, 14:04
Rumień zakaźny to choroba wirusowa. Podatne są na nią dzieci w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka te do piętnastego roku życia. W związku z tym, miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia to szkoła. Jak uchronić dziecko przed infekcją i jak rozpoznać jej pierwsze objawy?

Kto może zachorować?

Wirus wywołujący rumień zakaźny jest przenoszony drogą kropelkową, co zwiększa ryzyko zarażenia. Okres inkubacji wirusa trwa od 1 do 3 tygodni. Najbardziej narażone są dzieci, jednak ryzyko wzrasta także u kobiet w ciąży, osób z obniżoną odpornością i cierpiących na anemię.

Pierwsze objawy

Pierwszym objawem, jeszcze przed pojawieniem się wysypki, jest swędzenie skóry. Po kilku dniach od jego wystąpienia na policzkach pojawia się czerwona wysypka i następuje zaczerwienienie skóry. W ciągu maksymalnie kilku dni wysypka przenosi się także na nogi i ręce, sporadycznie na resztę ciała. Może pojawić się także gorączka, która zwykle nie przekracza 39 stopni Celsjusza.

Rumień nie jest groźną chorobą – zazwyczaj ustępuje samoistnie po okresie około tygodnia i nie ma potrzeby stosowania leczenia objawowego. Choroba ta może powodować krótkotrwałą anemię.

Edyta Wara-Wąsowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót