Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Dumni z historii rodu

Jak stworzyć drzewo genealogiczne rodziny?

Data publikacji: 22 kwietnia 2016, 09:36
Tworzenie drzewa genealogicznego to nietuzinkowe zadanie w życiu każdego człowieka. Zgłębiając rodzinne historie, po trosze zmieniamy się w detektywów. Im więcej się dowiadujemy, tym ścieżki stają się coraz bardziej kręte i prowadzą dalej i dalej. Dodatkowo, z ludźmi, o których piszemy czy czytamy, łączą nas więzy krwi, a to wzbudza emocje, przywołuje wspomnienia…

Budowa drzewa

Drzewo zaczynamy od nas samych, stojących na jego dole. Od rodziców do dzieci biegną strzałki w dół. Między małżeństwami stawiamy znak równości – dwie poziome kreski, a jeśli para się rozwiodła, stawiamy ten sam znak, ale przekreślony. Rodzeństwa łączy jedna pozioma linia.

Informacje, które muszą się tu znaleźć, to: imię i nazwisko, data urodzenia i śmierci (przy niej stawiamy krzyżyk). Można wzbogacić je o dodatkowe wiadomości, np. o zawodzie czy miejscu urodzenia, a jeśli to możliwe – również o zdjęcie.

Szukanie informacji

Poszukiwanie informacji o członkach rodziny należy zacząć od krewnych. Z pewnością każdy z nich ma cenne wiadomości, materiały – archiwalne dokumenty i stare fotografie. Następne kroki warto skierować do archiwum parafialnego albo archiwów miejskich. Kto wie, może w efekcie trafi się na trop szlacheckich bądź sławnych przodków?

Monika Simińska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.