Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Czy progenię, czyli wysuniętą żuchwę, można leczyć bez operacji?

Wysunięta broda może oznaczać progenię

Data publikacji: 4 grudnia 2016, 02:56
Progenia to wada zgryzu, która objawia się nadmiernym wysunięciem żuchwy do przodu. To choroba, która powoduje defekt zarówno czynnościowy, jak i kosmetyczny - wysunięta broda i dolna warga powodują zniekształcenie dolnego piętra twarzy, co jest widoczne szczególnie z profilu.

Spis treści:

Jakie są pierwsze symptomy progenii?

Nadmiernie wysunięta żuchwa, deformacja rysów twarzy, utrudnione gryzienie, uszkodzenie zębów, niewłaściwa praca stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet wada wymowy to podstawowe objawy, jakie mogą się pojawić przy progenii.

Kto powinien zdiagnozować progenię?

Sama nazwa wady dla wielu osób brzmi egzotycznie i często nie wiemy, do kogo udać się w przypadku, kiedy podejrzewamy progenię. Specjalistami zajmującymi się tym schorzeniem są ortodonta i chirurg szczękowo-twarzowy, ale może się okazać, że potrzebna będzie również pomoc protetyka. Oczywiście zakładając całkowite powodzenie zabiegu, efekt finalny zmieni życie chorego, zarówno jeśli chodzi o względy estetyczne, jak i funkcjonalne, np. znacznie poprawi się komfort spożywania pokarmów, a nieraz także mowy.

Leczenie progenii

Mówiąc o leczeniu możemy wyróżnić leczenie ortodontyczne oraz operacyjne. Leczenie progenii bez operacji, czyli ortodontyczne, ogranicza się do właściwego ustawienia względem siebie zębów szczęki i żuchwy. Zazwyczaj terapia ta, choć nie zawsze, poprzedza zabieg operacyjny.

O sposobie pomocy decyduje stopień zaawansowania wady i wszelkie idące za tym konsekwencje. Zabieg może dotyczyć zarówno szczęki, jak i żuchwy. Widoczny efekt operacji nie jest od razu stuprocentowy, całość można ocenić po okresie około roku.

Jeśli specjalista stwierdzi u nas progenię należy pamiętać, że z upływem czasu wada może się pogłębić, powodując komplikacje zdrowotne. Dlatego też po otrzymaniu diagnozy powinniśmy niezwłocznie wprowadzić właściwe postępowanie terapeutyczne, rekomendowane przez lekarza.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót