Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Czy ablacja może całkowicie wyeliminować arytmię?

Zabieg ablacji – wskazania i przebieg

Data publikacji: 15 kwietnia 2017, 00:26
Jedną z najczęstszych dolegliwości sercowych są arytmie. Jest to grupa zaburzeń polegających na występowaniu nieskoordynowanej pracy mięśnia sercowego, której może towarzyszyć przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca. Metod leczenie arytmii jest wiele i zależą one od jej rodzaju, jednak bardzo często okazuje się, że w niektórych przypadkach jedyną skuteczną metodą jest ablacja.

Czy każdą arytmię można leczyć zabiegiem ablacji?

Do wdrożenia odpowiedniego leczenia arytmii serca najważniejsza jest jej dokładna diagnostyka. Lekarz kardiolog na podstawie objawów występujących u pacjenta oraz badań dodatkowych (EKG, echo serca itp.) ocenia rodzaj zaburzenia przewodzenia bodźców w mięśniu sercowym. Zabieg ablacji arytmii komorowej wykorzystywany jest głównie w przypadku arytmii przebiegających z częstoskurczem. Polega on na usunięciu ognisk dodatkowych pobudzeń albo usunięciu patologicznych (dodatkowych) dróg przewodzenia w układzie bodźcoprzewodzącym serca (jest to układ komórek w obrębie serca, w którym przebiegają impulsy pobudzające przedsionki i komory do skurczu).

Jak wygląda zabieg ablacji serca?

Zabieg ablacji jest specjalistyczną procedurą, którą wykonuje się jedynie w większych ośrodkach kardiologicznych. Do jej wykonania potrzebny jest bowiem specjalistyczny sprzęt oraz przede wszystkim doświadczona kadra lekarska. Pacjent zakwalifikowany do tego typu leczenia zwykle poddawany jest ponownej ocenie w dniu przed zabiegiem w celu upewnienia się, że wybrana metoda jest najlepszą opcją terapeutyczną. Sam zabieg ablacji przezskórnej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, w pozycji leżącej na sali operacyjnej wyposażonej w sprzęt umożliwiający szybką diagnostykę radiologiczną. Lekarz wprowadza do tętnic lub żył (najczęściej udowych) specjalne koszulki naczyniowe. Jest to rodzaj plastikowego rusztowania, którego zadaniem jest utrzymanie drożności naczynia oraz umożliwienie wprowadzenia do niego specjalnych elektrod. Następnie drogą układu krwionośnego kardiolog kieruje elektrody (zwykle dwie do czterech) do miejsca w sercu, w którym ma być wykonana ablacja. Co najmniej jedna z elektrod jest elektrodą diagnostyczną, a druga elektrodą ablacyjną. Po umieszczeniu ich w odpowiedniej strukturze rozpoczyna się główny element zabiegu, w trakcie którego elektroda ablacyjna rozgrzewana jest do temperatury 60 stopni Celsjusza. W ten sposób dochodzi do wypalania patologicznych komórek odpowiedzialnych za powstawanie częstoskurczu.

Powikłania zabiegu ablacji

Do możliwych powikłań ablacji należą:

  • wytworzenie tętniaka, przetoki albo krwiaka w miejscu wprowadzenia prowadnicy naczyniowej (koszulki naczyniowej),
  • wytworzenie tętniaka lub rozwarstwienia w naczyniach, w których biegnie elektroda,
  • uszkodzenie (w tym przebicie) ściany naczynia albo mięśniówki serca,
  • infekcje bakteryjne w miejscu wkłucia albo w obrębie mięśnia sercowego,
  • wytworzenie odmy płucnej.

Ważne jest, by wspomnieć, że do powikłań zabiegu ablacji przezskórnej dochodzi niezwykle rzadko, a jeżeli nawet wystąpią, wywołane są najczęściej nieprawidłowym postępowaniem pacjenta po zabiegu. Chory poddany zabiegowi ablacji powinien pamiętać, że kilka godzin po zabiegu należy spędzić w łóżku, oszczędzając kończyny, w które wprowadzane były elektrody. Zmniejsza to ryzyko powstawania krwiaka. Innego rodzaju powikłania zależą przede wszystkim od postępowania lekarza. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy dostępne są najlepsze metody obrazowania naczyń i mapowania serca, skutki uboczne arytmii występują bardzo rzadko. 

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót