Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Ćwiczenia uwalniające od traumy, stresu i złych emocji. Czy metoda Tre rzeczywiście działa?

Ćwiecznia Tre a równowaga psychiczna

Data publikacji: 27 stycznia 2017, 01:13
Podejmowanie aktywności fizycznej jest zalecanym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Czy ruch może wpływać na stan naszego umysłu? Odpowiedzi twierdzącej zdecydowanie udzieliłby David Berceli, pomysłodawca ćwiczeń metodą Tre.

Uwolnij się od traumy, stresu i negatywnych emocji

Nazwa metody Tre wywodzi się od Tension Trauma Release Exercises. Ćwiczenia te zostały opracowane przez Davida Berceliego, który jest psychoterapeutą bioenergetycznym i zajmuje się pomaganiem ludziom, którzy doświadczyli jakiegoś traumatycznego wydarzenia.

Ćwiczenia Tre polecane są osobom, które doświadczają jakichś trudności w codziennym funkcjonowaniu. Źródłem takowych może być zarówno narażenie na przewlekły stres, jak i przeżycie traumatycznego wydarzenia. Metoda Tre może również pomóc pacjentom borykającym się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Ćwiczenia metodą Berceliego polecane bywają również jako uzupełnienie standardowej psychoterapii.

Na czym polegają ćwiczenia metodą Tre?

Założenia, według których ćwiczenia Tre mają doprowadzać do zredukowania traum i stresów, bazują na teorii mimowolnych drżeń neurogenicznych, zwanych inaczej miogenicznymi. Drżenia te mają powstawać w sytuacjach stresowych i po ustąpieniu działania czynników stresogennych, mają mieć tendencję do powracania do stanu równowagi. W momencie, kiedy człowiek doświadcza znacznego obciążenia psychicznego, drżenia neurogeniczne mają mieć tendencję do kumulacji – stres miałby przez to utrzymywać się wtedy przez dłuższy czas.

Celem ćwiczeń metodą Tre ma być rozładowanie tych nagromadzonych w ciele drżeń miogenicznych. Podczas ich podejmowania ma dochodzić do generowania wibracji w obrębie mięśni, które ostatecznie mają skutkować zredukowaniem poziomu stresu oraz lęku doświadczanego przez pacjenta. Po ćwiczeniach Tre pacjenci mają być zrelaksowani i odprężeni.

Ćwiczenia Tre są proste i można je wykonywać nawet samodzielnie w domu. Propagatorzy metody sugerują jednak, aby rozpoczynać ćwiczenia pod okiem specjalisty od metody Tre, co pozwoli odpowiednio dostosować zarówno rodzaj wykonywanych ćwiczeń, jak i ich intensywność.

Opinie o ćwiczeniach Tre

O ćwiczeniach Tre krążą różne zdania. Część z nas z racji tego, że koncepcja została opracowana przez bioenergoterapeutę, z góry neguje sens podejmowania się tych ćwiczeń. Inni ludzie są z kolei zdania, że metoda Tre rzeczywiście pozwala uwolnić traumę, stres oraz emocje. Komu więc powinniśmy wierzyć?

Jeżeli rzeczywiście wydaje się nam, że ćwiczenia Tre mogą nam pomóc – możemy spróbować. W sytuacji, gdy metoda nie przypadnie nam do gustu, możemy przecież zrezygnować z ćwiczeń. Z kolei wtedy, gdy same założenia Davida Berceliego wydają nam się pozbawione sensu, najprawdopodobniej najlepiej będzie poszukać innego sposobu na pozbycie się stresu. Gdy podchodzimy do czegokolwiek z negatywnym nastawieniem, istnieje niewielka szansa na to, że zauważymy pozytywne aspekty danej czynności – dotyczy to również i ćwiczeń Tre.

Tomasz Nęcki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót