Ćwiczenia, które wzmocnią Twój kręgosłup
Ulga dla kręgosłupa
Data publikacji: 20 lipca 2016, 14:34
Siedzący tryb życia, dźwiganie ciężkich zakupów czy też niewłaściwa postawa narażają na szwank nasz kręgosłup, co powoduje wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych i ból odczuwany na ogół jako ból kręgosłupa lub pleców. Czy można temu zaradzić? Jak najbardziej – jak zwykle profilaktyka, w tym przypadku niepozorne ćwiczenia, okaże się niezastąpione. Pływanie czy siłownia znakomicie wzmacniają mięśnie kręgosłupa. Można ćwiczyć też w domu.
Zadbaj o zdrowy kręgosłup
Nawet, jeśli nie odczuwasz bólu kręgosłupa, warto go ćwiczyć i to niezależnie od wieku. Jeśli nie wzmacniasz mięśni grzbietu, pojawienie się bólu jest kwestią czasu. Dlatego lepiej zapobiegać i ćwiczyć.
Oto kilka prostych sposobów, które mogą wzmocnić i uelastycznić kręgosłup:
- Przeciągaj się.
- Dbaj o wyprostowaną sylwetkę i wyrób nawyk przypominania sobie, żeby prosto siedzieć i chodzić, a co kilka godzin (np. w trakcie pracy, kiedy nieustannie siedzisz przy biurku) prostuj mocniej plecy. Ręce spleć za karkiem i jednocześnie, wypychając klatkę piersiową do przodu próbuj zbliżyć do siebie łopatki
- Staraj się jak najczęściej, w miarę możliwości, napinać mięśnie brzucha – również wtedy, kiedy siedzisz.
- Wstań, oprzyj ręce na talerzach kości biodrowej (na lędźwiach albo krzyżu) i przechyl się do tyłu (ćwiczenie powtórz 10 razy).
- Jeśli poczujesz, że siedzisz za długo, wstań od biurka i zrób kilka przysiadów unosząc jednocześnie ręce do góry i nie prostując nadmiernie pleców.
- Zadbaj o ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Silniejsze mięśnie grzbietu i brzucha skuteczniej stabilizują kręgosłup.
- Rozciągaj mięśnie pleców: klęk podparty, kolana i stopy ustawione na szerokości bioder, dłonie oparte o podłoże na szerokości barków. Zrób tzw. koci grzbiet: wypchnij kręgosłup jak najbardziej do góry jednocześnie kierując brodę do klatki piersiowej i podwijając miednicę do przodu. Wytrzymaj 3 sekundy i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
- Wzmacniaj mięśnie pleców: połóż się na brzuchu, dłonie oparte o podłoże ułóż pod brodą, , głowę skieruj wzrokiem do podłogi, nogi rozstaw na szerokość bioder. Unieś do góry tułów (klatkę piersiową) pozostawiając biodra i brzuch na podłodze. Wytrzymaj około 5 -10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenia tego rodzaju wykonuj powoli i płynnie. Samodzielnie ustalaj czas przerwy między kolejnymi ćwiczeniami, ale dbaj o regularność treningu i wykonuj go 3-4 razy w tygodniu.
Wskazane wyżej ćwiczenia mogą i zapobiegają dolegliwościom związanym z kręgosłupem, dlatego są takie ważne, zwłaszcza wtedy, gdy wykonujemy je profilaktycznie, a nie wtedy, gdy ból już się pojawił.
Emilia Seweryn
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Przeczytaj również
___________________________REKLAMA
___________________________________
Polecane artykuły
Naderwany mięsień – co robić?
Forma i zdrowie
Czym jest trening obwodowy?
Rodzaje treningów
Czym jest trening interwałowy?
Rodzaje treningów
Czym jest trening wytrzymałościowy?
Rodzaje treningów
Najpopularniejsze dyscypliny sportowe do uprawiania w terenie
Aktywny wypoczynek
Pięć prostych ćwiczeń z piłką Bosu
Siłownia i fitness
Jak się spakować na siłownię?
Siłownia i fitness
Higiena na siłowni
Siłownia i fitness
Co zabrać na trening fitness?
Siłownia i fitness
Twój wymarzony sześciopak
Aktywny wypoczynek
Jak mądrze wybrać zajęcia pozaszkolne dla dziecka?
Dziecko
Trudności z pisaniem i orientacją wzrokowo-przestrzenną? To może być lateralizacja skrzyżowana
Układ nerwowy