Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Ćwiczenia, które wzmocnią Twój kręgosłup

Ulga dla kręgosłupa

Data publikacji: 20 lipca 2016, 14:34
Siedzący tryb życia, dźwiganie ciężkich zakupów czy też niewłaściwa postawa narażają na szwank nasz kręgosłup, co powoduje wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych i ból odczuwany na ogół jako ból kręgosłupa lub pleców. Czy można temu zaradzić? Jak najbardziej – jak zwykle profilaktyka, w tym przypadku niepozorne ćwiczenia, okaże się niezastąpione. Pływanie czy siłownia znakomicie wzmacniają mięśnie kręgosłupa. Można ćwiczyć też w domu.

Zadbaj o zdrowy kręgosłup

Nawet, jeśli nie odczuwasz bólu kręgosłupa, warto go ćwiczyć i to niezależnie od wieku. Jeśli nie wzmacniasz mięśni grzbietu, pojawienie się bólu jest kwestią czasu. Dlatego lepiej zapobiegać i ćwiczyć.

Oto kilka prostych sposobów, które mogą wzmocnić i uelastycznić kręgosłup:

  • Przeciągaj się.
  • Dbaj o wyprostowaną sylwetkę i wyrób nawyk przypominania sobie, żeby prosto siedzieć i chodzić, a co kilka godzin (np. w trakcie pracy, kiedy nieustannie siedzisz przy biurku) prostuj mocniej plecy. Ręce spleć za karkiem i jednocześnie, wypychając klatkę piersiową do przodu próbuj zbliżyć do siebie łopatki
  • Staraj się jak najczęściej, w miarę możliwości, napinać mięśnie brzucha – również wtedy, kiedy siedzisz.
  • Wstań, oprzyj ręce na talerzach kości biodrowej (na lędźwiach albo krzyżu) i przechyl się do tyłu  (ćwiczenie powtórz 10 razy).
  • Jeśli poczujesz, że siedzisz za długo, wstań od biurka i zrób kilka przysiadów unosząc jednocześnie ręce do góry i nie prostując nadmiernie pleców.
  • Zadbaj o ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Silniejsze mięśnie grzbietu i brzucha skuteczniej stabilizują kręgosłup.
  • Rozciągaj mięśnie pleców: klęk podparty, kolana i stopy ustawione na szerokości bioder, dłonie oparte o podłoże na szerokości barków. Zrób tzw. koci grzbiet: wypchnij kręgosłup jak najbardziej do góry jednocześnie kierując brodę do klatki piersiowej i podwijając miednicę do przodu. Wytrzymaj 3 sekundy i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  • Wzmacniaj mięśnie pleców: połóż się na brzuchu, dłonie oparte o podłoże ułóż pod brodą, , głowę skieruj wzrokiem do podłogi, nogi rozstaw na szerokość bioder. Unieś do góry tułów (klatkę piersiową) pozostawiając biodra i brzuch na podłodze. Wytrzymaj około 5 -10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenia tego rodzaju wykonuj powoli i płynnie. Samodzielnie ustalaj czas przerwy między kolejnymi ćwiczeniami, ale dbaj o regularność treningu i wykonuj go 3-4 razy w tygodniu.

Wskazane wyżej ćwiczenia mogą i zapobiegają dolegliwościom związanym z kręgosłupem, dlatego są takie ważne, zwłaszcza wtedy, gdy wykonujemy je profilaktycznie, a nie wtedy, gdy ból już się pojawił.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót