Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Co warto wiedzieć o grypie żołądkowej?

Grypa żołądkowa - objawy i leczenie

Data publikacji: 15 maja 2017, 02:09
Grypa żołądkowa i grypa jelitowa to pojęcia, które odnoszą się do tej samej jednostki chorobowej. To częsty problem, który może występować w każdym wieku – jednak szczególnie narażone na jej pojawienie się są małe dzieci przebywające w dużych skupiskach ludzi (w szkołach, przedszkolach lub żłobkach). Czym jest grypa żołądkowa i jakie są jej charakterystyczne objawy?

Objawy grypy żołądkowej

Jakich objawów można spodziewać się w przypadku wystąpienia grypy żołądkowej? Oczywiście, jednym z typowych symptomów jest biegunka o wodnistym charakterze. Z medycznego punktu widzenia za biegunkę uznaje się stolce o luźnej konsystencji, występujące minimum 3 razy dziennie, których ilość może być zwiększona. Innym objawem grypy żołądkowej są nudności i wymioty. Często występuje także znaczne osłabienie. W niektórych przypadkach może pojawić się również gorączka. Objawy grypy żołądkowej pochodzą więc głównie bezpośrednio ze strony układu pokarmowego.

Czytaj: Biegunka - krępująca dolegliwość

Grypa żołądkowa – co jeść?

Pytanie o odpowiednią dietę w trakcie choroby zadaje sobie większość osób zmagających się z grypą żołądkową. Dodatkowym problemem jest brak apetytu, który jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Dieta podczas grypy żołądkowej powinna być lekkostrawna. W związku z tym należy wystrzegać się wszystkich „ciężkich” potraw z dużą zawartością tłuszczu. Jedzenie nie jest jednak aż tak istotne jak picie płynów. To jeden z najważniejszych aspektów terapii grypy żołądkowej. Wraz z biegunką ulegają bowiem wypłukaniu z naszego organizmu cenne elektrolity. Wahania ich poziomu we krwi mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Z tego powodu warto zakupić w aptece specjalne środki, które uzupełniają wypłukane z naszego organizmu elektrolity. Na dołączonej ulotce znajduje się dokładny przepis, jak wykonać miksturę do picia. W razie wątpliwości warto spytać o radę lekarza lub farmaceutę. Pamiętajmy, że podczas grypy żołądkowej kwestia dostarczania organizmowi płynów jest kluczowa.

Ile trwa grypa żołądkowa?

Jeśli zmagamy się z dokuczliwymi objawami grypy żołądkowej, na pewno zastanawiamy się, ile trwa grypa żołądkowa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale można określić, że najczęściej grypa żołądkowa trwa do kilku dni. Zwykle po ok. 3–5 dniach następuje znaczna poprawa stanu zdrowia i choroba stopniowo ustępuje.

Jak uchronić się przed grypą żołądkową?

Sposobów na ochronę przed grypą żołądkową jest kilka. Możliwe są szczepienia, jednak należy pamiętać, że wirusy, które powodują zakażenie, mogą ulegać mutacjom, dlatego też nie zawsze szczepienie daje całkowitą ochronę. Warto zaznaczyć, że sprawdzonym sposobem na ochronę przed grypą żołądkową jest dbanie o higienę. Należy często myć ręce, szczególnie jeśli dotyka się różnych przedmiotów użytkowanych przez kilka osób. Grypa żołądkowa jest szybko rozprzestrzeniającą się chorobą, w związku z tym konieczne jest zachowanie elementarnych zasad czystości.

Grypa żołądkowa i objawy ją sugerujące to częste problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza. Jeśli objawy nie mijają po kilku dniach, warto umówić się na wizytę do lekarza celem przeprowadzenia niezbędnych badań oraz włączenia stosownego leczenia. 

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót