Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Co mają wspólnego pierogi z gyozą, tiropitakią i mandu?

Pierogi z różnych stron świata

Data publikacji: 10 listopada 2016, 07:26
Choć przez Polaków uważane za typowo polskie danie, pierogi występują w różnych częściach świata. W zależności od regionu, różnią się kształtem, wymiarem, a także sposobem przyrządzania. Pierogi z różnych stron świata mają rozmaite walory smakowe, bo przecież, co kraj to obyczaj.

Różne rodzaje pierogów

Pierogi są potrawą znaną na całym świecie, ale pod różną postacią i o odmiennym smaku. Różni je zarówno ciasto, jak i farsz, czy sposób przyrządzenia. Jedne są pieczone, inne gotowane, a następne smażone. Oto kilka z nich:

 • Khinkali, czyli gruzińskie pierogi ani trochę nie są podobne do polskich. Kształtem przypominają sakiewki, a nadziewane są wieprzowiną lub wołowiną.
 • Tiropitakia to greckie pierogi, które są pieczone, a ich farsz składa się z koziego sera oraz fety.
 • Mandu, czyli koreańskie pierożki, mają kształt naszych uszek, a nadziewane są kimchi, czyli kiszonymi warzywami.
 • Cornish pasty to angielska odmiana pierogów, które nadziewa się wołowiną, ziemniakami, cebulą oraz brukwią i na końcu zapieka.
 • Japońskie gyoza wyglądają niemal jak polskie pierogi, mają tylko zmodyfikowany farsz, bo do kapusty i grzybów dodawana jest wołowina.
 • Dim sum to jeden z chińskich rodzajów pierogów, które nadziewa się wieprzowiną i krewetkami.
 • Empanadas są specjalnością kuchni argentyńskiej. Wypełniane są zazwyczaj nadzieniem z mięsa, papryki, pomidorów i cebuli, a na końcu pieczone.
 • Momo to odmiana nepalska tej potrawy. Pierożki te mają kształt sakiewki i nadziewane są mięsem oraz ostrymi warzywami.

Jakie jest pochodzenie pierogów?

Pierogi znane są w Polsce najprawdopodobniej od XIII wieku i choć wielu uważa je za nasze krajowe, tradycyjne danie, pochodzenie pierogów nie jest polskie, lecz chińskie, a z Dalekiego Wschodu do Europy przywiózł je Marco Polo. Obecnie jadamy je zarówno w wersji słonej, jak i na słodko. O tym, że są u nas bardzo popularne i traktujemy je jak danie kuchni polskiej, może świadczyć fakt, że znalazły się w dwunastce specjalnych potraw, które trafiają na nasz stół w Wigilię. W ojczyźnie pierogów istnieje kilka odmian tej potrawy. Do najpopularniejszych należą wonton (pierogi z farszem z mielonej wieprzowiny, krewetek lub ostryg i oleju sojowego) i jiaozi, które są odpowiednikiem japońskiej gyozy.

Pierogi w kuchni polskiej

Kiedyś pierogi nie były tak powszechnym daniem jak dzisiaj. Przygotowywane były tylko z okazji świąt lub innych uroczystości. Każdy świąteczny dzień miał przypisany odpowiedni rodzaj pierogów, które zyskały nawet oddzielne nazwy. I tak:

 • kolatki przyrządzano na Nowy Rok,
 • kurniki z kolei były dużymi pierogami z różnym nadzieniem, ale zawsze z dodatkiem drobiu i podawano je wyłącznie na weselach,
 • knysze serwowano tylko na stypach, ponieważ były pierogami żałobnymi.

Przepis na tradycyjne polskie pierogi jest bardzo prosty. Wystarczy ½ kg mąki wymieszać z ½ łyżeczki soli, wlewać powoli ciepłą wodę i wyrabiać ciasto, dopóki nie powstanie jednolita masa. Gotowe ciasto trzeba podzielić na trzy części i rozwałkować i wykrawać szklanką kółka, które nadziewa się farszem i skleja. Surowe pierogi wrzucamy do wrzącej osolonej wody i gotujemy do chwili wypłynięcia.

Agata Szymczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również