Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Chiropraktyka – czy warto sięgać po medycynę alternatywną?

Chiropraktyka a medycyna konwencjonalna – wskazania, przeciwwskazania, bezpieczeństwo

Data publikacji: 14 grudnia 2017, 09:00
Choroby kręgosłupa oraz ból pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów. Ze względu na znaczne zwiększenie liczby osób cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, rośnie również odsetek pacjentów wymagających leczenia ortopedycznego. Niestety medycyna konwencjonalna nie zawsze jest w stanie przynieść ulgę w cierpieniu lub wiąże się z dużymi kosztami finansowymi. Czy w takim wypadku warto szukać pomocy u chiropraktyków?

Spis treści:

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktyka (kręgarstwo) jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej. Jest to najważniejsza informacja, jaką powinien uzyskać każdy pacjent. Oznacza ona, że metody stosowane przez chiropraktyków nie mają pełnego potwierdzenia w randomizowanych, masowych badaniach klinicznych. Chiropraktyka sama w sobie jest rodzajem terapii manualnej (pod pewnymi względami podobnej do fizjoterapii), którą jako metodę leczenia zaburzeń związanych z funkcjonowaniem kręgosłupa zaproponował w 1895 roku David Daniel Palmer. Twierdził on, że przy pomocy manipulacji kręgosłupowych („spinalmanipulation”, przez niektórych nazywanych „masażem kręgosłupa”) chiropraktycy są w stanie diagnozować oraz leczyć zespoły bólowe występujące w obrębie pleców i szyi. Chiropraktycy podtrzymują tezę, że manipulacje stawów oraz przykręgosłupowych tkanek miękkich są najlepszą metodą leczenia kręgosłupa.

Czytaj więcej w temacie: Skolioza kręgosłupa

Czy chiropraktyka jest skuteczna?

Tak jak wspomniano wcześniej, chiropraktyka jest metodą medycyny niekonwencjonalnej. Nie można jednak stawiać jej w tym samym szeregu, co propagowane na szeroką skalę metody niekonwencjonalne, takie jak badanie żywej kropli krwi czy biorezonans. Te ostatnie nie mają żadnych naukowych podstaw uznanych przez medycynę konwencjonalną. W przypadku chiropraktyki pojawiają się sprzeczne doniesienia naukowe, jednak  w większości przypadków badania wskazują na brak skuteczności metod manipulacji kręgosłupowych. Istnieją jednak głosy medyczne, które sugerują, że chiropraktyka może być efektywnym sposobem leczenia dolegliwości bólowych pleców (o skuteczności porównywalnej do tradycyjnej fizjoterapii). Warto jednak zaznaczyć, że przeciwnicy chiropraktyki wskazują na niską jakość tych badań. Można zatem uznać, że w przypadku, gdy metody medycyny konwencjonalnej nie są w stanie zapewnić ulgi w dolegliwościach bólowych kręgosłupa lub im podobnych (takich jak np. rwa kulszowa), pacjent może szukać pomocy u wykwalifikowanego chiropraktyka. Jednocześnie należy jednak jeszcze raz zaznaczyć, że dziedzina ta nie jest częścią medycyny uniwersyteckiej, nie istnieje taka specjalizacja lekarska, a środowisko lekarskie uznaje skuteczność chiropraktyki za wysoce wątpliwą.

Czytaj więcej w temacie: Ćwiczenia, które wzmocnią Twój kręgosłup

Przeciwwskazania do chiropraktyki

Jedne z pytań najczęściej zadawanych przez pacjentów, chcących skorzystać z pomocy chiropraktyka, to te o bezpieczeństwo tej metody oraz ogólne przeciwwskazania do chiropraktyki. Światowa Organizacja Zdrowia określa chiropraktykę jako metodę „generalnie bezpieczną”, pod warunkiem, że manipulacje wykonywane są przez wyszkolonych i wykwalifikowanych chiropraktyków. W Europie akredytacją jednostek szkolących chiropraktyków jest „The EuropeanCouncil On Chiropractic Education”, czyli Europejska Rada Edukacji Chiropraktyki.

Czytaj więcej w temacie: Jak żyć z reumatoidalnym zapaleniem stawów?

Stanowisku Światowej Organizacji Zdrowia przeczą badania naukowe, które sugerują zwiększenie lub nasilenie się dolegliwości bólowych u pacjentów poddanych manipulacjom kręgosłupowym (źródło: Thiel HW, Bolton JE, Docherty S., Portlock JC, 2007, Safety of chiropractic manipulation of the cervical spine: a prospective national survey). Dodatkowo żadna z uznanych instytucji związanych z medycyną konwencjonalną nie potwierdza skuteczności chiropraktyki w przypadkach innych niż ból pleców. Jednocześnie jednak wielu lekarzy uznaje, że jakiekolwiek choroby kręgosłupa (np. zwyrodnienia, dyskopatie) są tak naprawdę przeciwwskazaniem do poddawania się zabiegom chiropraktyki, te bowiem mogą okazać się bardziej szkodliwe niż pomocne. Tym samym przeczy to w zasadzie podstawowym założeniom chiropraktyki jako metody leczenia chorób kręgosłupa.

Czytaj więcej w temacie: Jak wysokie obcasy wpływają na nasze stopy i kręgosłup?

Podsumowując, jeśli chcemy skorzystać z pomocy chiropraktyka, warto omówić wdrożenie tego typu leczenia ze swoim lekarzem. Pomoże on nam zdecydować, czy w naszym przypadku chiropraktyka spełniać będzie jedną z najważniejszych zasad medycyny konwencjonalnej, czyli Primum non nocere („po pierwsze nie szkodzić”).

Czytaj więcej w temacie: Klawiterapia, czyli leczenie... gwoździami?

Lek. Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót