Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Analiza pierwiastkowa włosa – gdzie i czy warto ją wykonać?

Jakich informacji dostarczy analiza włosa?

Data publikacji: 19 kwietnia 2017, 01:26
We włosy wbudowane są wszystkie pierwiastki, które dostają się do organizmu przez układ pokarmowy, oddechowy lub przez skórę. Z uwagi na to, że włos jest strukturą martwą, jego skład w danym fragmencie pozostaje niezmienny. Z tego powodu analiza włosa dostarcza wielu informacji na temat obecnej i przeszłej kondycji ciała. To nie wszystkie zalety tego badania.

Po co robić analizę włosa?

W oparciu o wyniki można również opracować strategię naprawczą lub zawczasu wdrożyć działania zapobiegające rozwojowi wielu chorób – bo jeśli wyniki analizy pierwiastkowej włosów wskażą na nadmiar lub niedobór określonych mikroelementów trwający od kilku tygodni, potrafimy określić, jakie będą tego skutki zdrowotne. Na bazie wyników można też określić właściwości przemiany materii u osoby, której włosy są badane, tj.: typ metaboliczny oraz zaangażowanie określonych narządów i gruczołów dokrewnych w metabolizm. Dzięki uzyskanym informacjom można określić potencjalne ryzyko rozwoju wielu różnych chorób (np. udaru mózgu czy zawału serca).

Na czym polega analiza pierwiastkowa włosa?

Włos przeciętnie przyrasta ok. 1 cm na miesiąc. Zatem ten, który ma kilka centymetrów długości, niesie dość precyzyjną informację o kondycji organizmu z ostatnich kilku miesięcy.

W analizie pierwiastkowej włosów określa się ilość najważniejszych dla organizmu pierwiastków: budulcowych (np. fosforu i wapnia) i biorących udział w przemianach metabolicznych (np. magnezu) . Bada się też skład pod kątem obecności pierwiastków toksycznych (np. arsenu, kadmu i ołowiu) i ilości, w jakiej występują.

Jak wygląda przebieg badania włosa? Włosy do badania można przekazać korespondencyjnie lub osobiście. Ścina się je tuż przy skórze. Włosy nie mogą być ani farbowane, ani ondulowane. Jeśli zabiegi te były wykonywane, z pobraniem próbki do badania należy wstrzymać się ok. 4 tygodni. O ilość, jaka jest potrzebna do badania, należy zapytać w wybranym laboratorium specjalizującym się w wykonywaniu badania włosów lub w zwykłej placówce laboratoryjnej,  oferującej również i tego typu usługę. Orientacyjnie próbka przeznaczona do badania powinna mieć masę ok. 0,3 g (ilość ta mieści się na łyżce stołowej) i długość 4 cm.

Gdzie i kiedy wykonać analizę włosa?

Aby badanie składu włosów było wykonane dobrze, należy wybrać laboratorium, którego jakość usług potwierdzona jest certyfikatami, a najlepiej takie, które specjalizuje się w tego typu analizach. Ważne, aby wyniki interpretował przeszkolony personel o dużym doświadczeniu i wiedzy z zakresu nauk chemicznych i medycznych. Warto też popytać o opracowanie wyników. Profesjonalnie wykonana analiza składu włosa dostarcza bowiem tak dużej ilości danych, że można na tej podstawie stworzyć bardzo dokładny profil zdrowotny i metaboliczny badanej osoby.

Wykonanie analizy pierwiastkowej włosów zaleca się wykonać, kiedy:

  • pojawiają się zaburzenia metaboliczne lub objawy chorobowe o nieznanej przyczynie – szczególnie, gdy wyniki badań krwi i moczu nie przynoszą odpowiedzi na pytanie o istotę problemu zdrowotnego,
  • pomimo dobrze zbilansowanej diety włosy stają się matowe, wypadają, pojawiają się też zmiany chorobowe skóry,
  • chcemy poprzez optymalną dietę i suplementację przygotować organizm do ciąży, operacji, wysiłku sportowego lub innej sytuacji, w której trzeba będzie sprostać dużym obciążeniom fizycznym lub psychicznym,
  • chcemy przywrócić równowagę wewnętrzną w organizmie po wyczerpujących zdarzeniach (np. silny stres, przebycie ciężkiej choroby lub zabiegu),
  • należy określić, czy organizm był narażony na długoterminowe działanie pierwiastków toksycznych i jak wpłynęło to na przemiany metaboliczne.

Analiza pierwiastkowa włosa nie zastąpi badań laboratoryjnych krwi i moczu. Tradycyjne badania laboratoryjne dostarczają bowiem danych o krótkotrwałym stanie dynamicznej równowagi i składzie mikroelementów w organizmie, istniejących w momencie pobrania próbki krwi lub moczu. Z kolei badanie składu włosów przynosi informacje o stanie odżywienia i metabolizmu organizmu w odniesieniu do dłuższego okresu. Z tego właśnie powodu analiza pierwiastkowa włosów staje się coraz cenniejszym badaniem diagnostycznym.

Ile kosztuje analiza włosa?

Koszt analizy pierwiastkowej włosa mieści się średnio w przedziale od 250 zł do 400 zł. Cena zależy od laboratorium, a także m.in. od takich czynników, jak liczba oznaczanych pierwiastków i zakres usługi (np. dodatkowe, szersze konsultacje po interpretacji wyników). Przed wykonaniem badania włosów warto skonsultować się z trychologiem  – specjalizuje się on w zagadnieniach dotyczących zdrowia włosów i skóry głowy. 

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Powrót