Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

7 rzeczy, których kobieta w ciąży nie powinna robić

Czego nie wolno robić w ciąży?

Data publikacji: 24 kwietnia 2017, 01:45
Ogłoszenie ciąży wśród rodziny i znajomych, zwłaszcza tych, którzy mają już dzieci, wiąże się z potokiem dobrych rad. Czasem są to zabobony, czasem życzliwe porady lub rzeczowa wiedza medyczna. Jak oddzielić rzeczywiste zagrożenia od tego, co wcale nie szkodzi?

Dieta w ciąży

Zbiór rad dotyczących tego, czego nie wolno robić w ciąży, jest pokaźny. Część z nich wiąże się z jadłospisem przyszłej mamy. Dieta w ciąży powinna być przemyślana i często suplementowana w konsultacji z ginekologiem i dietetykiem, ponieważ w tym czasie wzrasta o 50-100% zapotrzebowanie na witaminy różnych grup. Jadłospis tego typu nie polega na jedzeniu za dwoje. Nie należy się więc przejadać w nadziei, że jest to dobre dla płodu.

Czytaj więcej w temacie: Obowiązkowa i nieobowiązkowa suplementacja dla kobiet w ciąży

Surowe produkty

Skoro dieta ma być zróżnicowana, jak należy się odnieść do ryb, surowego mięsa i owoców morza? Ze względu na ryzyko zakażenia wieloma chorobami lub nawet pasożytami, lekarze zalecają zrezygnowanie z tych składników. Tatar, sushi, metka – od tych potraw należy zrobić sobie przerwę.

Stres w ciąży

Prawdą jest natomiast, że w ciąży należy unikać stresu. Wpływa on na rozwój płodu i sprawia, że donoszenie ciąży do planowanego terminu porodu jest trudniejsze. Noworodki mogą być także niedożywione i niedotlenione, ponieważ hormony związane ze stresem obkurczają naczynia krwionośne, utrudniając doprowadzanie substancji odżywczych i tlenu do łożyska.

Czytaj więcej w temacie: Ciąża a kodeks pracy

Solarium w ciąży

Panie powinny też zwrócić uwagę na zabiegi kosmetyczne, którym do tej pory się poddawały. Solarium w ciąży nie jest wskazane z uwagi na możliwe zmiany skórne, jakie mogą pojawić się pod wpływem promieni UV. Zmieniona jest bowiem gospodarka hormonalna, co ma wpływ na wrażliwość skóry.

Zabiegi kosmetyczne

Należy też unikać wszelkich ingerencji w skórę – nakłuwania i złuszczania. W ciąży można jednak farbować włosy, co często jest tematem dyskusyjnym. Dozwolone jest też korzystanie z usług manicurzystek.

Czytaj więcej w temacie: Kosmetyki, które można bezpiecznie stosować w czasie ciąży

Kąpiele i basen

Co z kąpielami w wannie i basenami? Przez całą ciążę można brać relaksujące kąpiele w wannie, jednak pamiętać należy o temperaturze. Woda nie może być za gorąca, a optymalna temperatura to 36 stopni. Basen z kolei, mimo że straszy się prawdopodobieństwem infekcji pochwy, jest bardzo wskazany, gdyż odpręża i odciąża kręgosłup.

Dźwiganie w ciąży

Ostatnią, prawdziwą radą, jest ta dotycząca dźwigania w ciąży. Panie powinny unikać ciężarów powyżej 5 kg. Jest to niebezpieczne dla przeciążonego kręgosłupa. Wywołać może także poronienie lub przedwczesny poród.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót