Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

7 przysmaków, które wzmocnią Twoje serce!

Smakołyki wzmacniające serce

Data publikacji: 22 kwietnia 2016, 10:39
Co robić, by cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją? Należy unikać stresu, nie odwadniać się, dbać o wagę i nie palić. Jednak czy można zadbać o serce spożywając konkretne produkty? Tak. Oto kilka przykładów.

To, co oczywiste

Przysmak nr 1

Pierwszym ze znanych i ogólnodostępnych produktów, które mają zbawienny wpływ na nasz mięsień sercowy, jest banan. Owoc ten zawiera szczególnie dużo potasu poprawiającego jego kurczliwość.

Przysmak nr 2

Podobne właściwości ma pomidor. Ma w swoim składzie likopen, który minimalizuje ryzyko zawału serca i choroby wieńcowej.

Jednak należy pamiętać, że przy niewydolności serca musimy kontrolować spożycie wymienionych produktów, ponieważ nie tylko niedobór, ale też nadmiar potasu może szkodzić.

Przysmak nr 3

Orzechy włoskie to kolejny skarb dla serca. Zawierają bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (z przewagą omega-3), które regulują poziom cholesterolu we krwi.

Przysmak nr 4

W kwasy omega-3 bogate są też ryby (np. łosoś), dlatego są polecane cierpiącym na choroby serca jako alternatywa dla czerwonego mięsa.

Przysmak nr 5

Podobnie działa oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Zawarty w nich tłuszcz działa korzystnie na pracę mięśnia sercowego.

To, o czym niekoniecznie wiemy

Przysmak nr 6

Niezwykle dobry wpływ na nasz mięsień sercowy ma również czerwone wino, zwłaszcza wytrawne, co z pewnością ucieszy koneserów tego trunku. Lampka czerwonego wina dziennie zdecydowanie poprawi stan naszego organizmu – zapewni ochronę przed miażdżycą, zakrzepami, działa korzystnie na wzrok i sprzyja lepszej pamięci. Zawiera ono wiele antyoksydantów, w tym najbardziej znany – resweratrol, który mieści się w skórkach ciemnych winogron.

Przysmak nr 7

Zioła być może nie mają bezpośredniego wpływu na serce, ale dzięki temu, że używając ich stosujemy mniej soli, zmniejszamy ryzyko zapadnięcia na nadciśnienie tętnicze. To ostatnie prowadzi do nieodwracalnych zmian w mięśniu sercowym, więc w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne.

Anna Jaworska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót