Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

5 polskich miast przyszłości. Dlaczego warto w nich zamieszkać?

Oczekiwania mieszkańców żyjących w mieście

Data publikacji: 16 października 2016, 06:28
Największe polskie aglomeracje miejskie liczą ponad 300 tysięcy mieszkańców, a życie w mieście rodzi pewne oczekiwania, np. znalezienie dobrej pracy, lepsze warunki mieszkaniowe, łatwiejszy dostęp do usług publicznych, edukacji, opieki zdrowotnej czy mediów. Miasta konkurują ze sobą, by stworzyć jak najlepsze warunki do życia, wykorzystując odpowiednio dobrane rozwiązania technologiczne. Które z polskich miast mają największy potencjał rozwoju?

Warszawa – najbogatsze miasto Polski

Warszawa niezmiennie od XIV wieku jest centrum gospodarczym Polski. Przyciąga najwięcej inwestorów z zagranicy, tworzy warunki do wzrostu przestrzeni biurowej, realizuje inwestycje miejskie, które poprawiają jakość transportu oraz życia w mieście. W Warszawie jest najwyższy poziom sprzedaży detalicznej w kraju i właśnie do stolicy przybywa najwięcej ludzi, szukających miejsca na lepsze życie.

Kraków – różnorodność przemysłowa

Kraków to nie tylko piękne zabytki, ale przede wszystkim różnorodność przemysłowa. Uważany jest za jedno z najlepszych miejsc do lokalizowania centrów usług biznesowych. To największy ośrodek outsourcingu w Polsce. Najwięcej przedsiębiorstw pochodzi z sektora obsługi procesów biznesowych oraz IT. Inwestorzy mówią o dojrzałości rynku, który wyróżnia Kraków na tle innych miast Europy Środkowo-Wschodniej. 

Poznań – centrum handlu

Poznań znany jest z nowych inwestycji i prężnie rozwijającej się gospodarki. Pełni ważną rolę centrum handlu międzynarodowego i ośrodka turystycznego, czego dowodem są słynne Międzynarodowe Targi Poznańskie. Poznań to miasto rozwijające się również kulturalnie. To tutaj odbywa się międzynarodowy festiwal Malta czy Festiwal Transatlantyk, a turystów z Polski i z zagranicy przyciąga Stary Browar – centrum kultury i sztuki. 

Wrocław – nacisk na działalność badawczo-rozwojową

Wrocław to najszybciej rozwijające się miasto Dolnego Śląska. Znajduje się tu najwięcej centrów badawczo-rozwojowych należących do światowych korporacji. We Wrocławiu swoje siedziby mają wielkie koncerny, np. Google, Toshiba, Bosch czy LG Philips. Ważnym sektorem jest tu transport, przemysł techniczny i metalowy. To także jeden z największych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce.

Łódź – miasto kultury offowej

Łódź to miasto z prężnie rozwijającą się infrastrukturą, skoncentrowane na działaniach rewitalizacyjnych, oferujące coraz więcej miejsc pracy dla kreatywnych ludzi. Miasto wspiera działalności start-upów i pomaga młodym ludziom rozwijać własny biznes. Łódź słynie z szeroko rozwiniętej kultury offowej, która skupia się  na działalności awangardowej – szczególnie filmie i designie.

Ewa Szakoła

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót