Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

5 kroków do pięknych dłoni. Jak przeprowadzić zabieg parafinowy w domu?

Parafinowe zabiegi na dłonie

Data publikacji: 10 maja 2016, 11:00
Zabiegi parafinowe na dłonie skutecznie regenerują zniszczony naskórek oraz wygładzają szorstką skórę, która szczególnie daje o sobie znać podczas mrozów.

Właściwości parafiny

Parafina należy do tzw. emolientów i posiada właściwości ochronne i natłuszczające, co oznacza, że po nałożeniu tworzy na skórze film, który znacząco hamuje wydalanie wody, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje nawilżona. Stosowanie parafiny pozwala rozjaśnić przebarwienia, opóźnia procesy starzenia się skóry, pozytywnie wpływa na krążenie krwi, a także regeneruje paznokcie.

Jak przygotować zabieg parafinowy w domu?

Zabieg z użyciem parafiny jest na tyle mało skomplikowany, że można go wykonać we własnym zakresie, bez konieczności udawania się do kosmetyczki. Wystarczy tylko wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Potrzebne do tego zabiegu będą przede wszystkim podgrzewacz do parafiny (lub garnek) oraz rękawiczki foliowe i frotte (lub ręcznik), a także parafina. Najpierw należy zdezynfekować dłonie, a następnie zrobić peeling i nałożyć preparat odżywczy, którym może być krem do rąk lub mleczko czy balsam do ciała.

Rozpuszczanie parafiny

Parafinę możemy rozpuścić w prostej domowej łaźni wodnej. Musimy jednak uważać, aby nie osiągnęła zbyt wysokiej temperatury, dlatego należy ją wyjąć, kiedy tylko osiągnie stan ciekły. Następnie należy przelać parafinę do naczynia, w którym będziemy mogli bez trudu zanurzyć ręce. Powinna ona trochę ostygnąć – będzie się nadawała do użytku, gdy na jej powierzchni pojawi się kożuch. Po zanurzeniu rąk w parafinie czekamy, aż jej warstwa zastygnie (trwa to dosłownie kilka-kilkanaście sekund). Operację powtarzamy kilka razy. Na dłonie pokryte warstwami parafiny wkładamy foliowe rękawiczki i owijamy je ręcznikiem. Po 15-20 minutach możemy zdjąć warstwę parafiny z rąk.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu parafinowego

Zabieg poleca się szczególnie osobom o suchej, szorstkiej i popękanej skórze. Ze względu na właściwości rozgrzewające kąpiel parafinowa sprawdzi się zwłaszcza jesienią i zimą. Wśród dolegliwości, które stanowią przeciwwskazanie do wykonania zbiegu, możemy wymienić przede wszystkim: choroby skóry, uczulenie na parafinę, grzybicę oraz osteoporozę.

Aleksandra Dudra 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót