Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWydarzenia

Wszystko o łuszczycy, ŁZS i AZS - dla pacjentów i ich rodzin

Rodzina Zdrowia patronatem wydarzenia AtoPsoriaDerm 2018

Data publikacji: 18 maja 2018, 09:00
AtoPsoriaDermm to wydarzenie, które w Targach Kielce odbędzie się już po raz drugi – tym razem 16 czerwca. To ogólnopolskie wydarzenie stworzono z myślą o chorych na łuszczycę, na którą cierpi blisko milion Polaków oraz chorych na atopowe zapalenie skóry, które dotyczy co piątego polskiego dziecka. Pierwsza edycja zgromadziła 400 osób z całej Polski. Ambasadorem wydarzenia kolejny raz jest wokalista Michał Wiśniewski, który od lat zmaga się z łuszczycą.

Spis treści:

Organizowana w Targach Kielce AtoPsoriaDerm dedykowana jest właściwie każdemu, kto świadomie dba o jakość swojej skóry, ze szczególnym uwzględnieniem osób z łuszczycą, łuszczycowym zapaleniem stawów i atopowym zapaleniem skóry. Ta unikatowa w skali kraju inicjatywa łączy chorych i daje wiedzę na temat leczenia i funkcjonowania w chorobie. Prelegentami są lekarze specjaliści, producenci dermokosmetyków i urządzeń czy też przedstawiciele ośrodków oferujących terapie dla pacjentów.  

Niezakaźna, ale nieuleczalna

Łuszczyca to jedna z chorób niezakaźnych, której współczesna medycyna nie potrafi całkowicie wyleczyć, a jedynie łagodzi jej objawy. Każdy z nas może zachorować. Około 30 procent pacjentów ma umiarkowaną i ciężką postać.

Na łuszczycę choruje około 2 % ludności, czyli mniej więcej tyle ile choruje na cukrzycę. Zatem można powiedzieć,  że choroba ta jest bardzo częsta i dotyczy ludzi w każdym wieku i na każdym kontynencie. Do tej pory jest chorobą o nieznanej etiologii. Nie można się nią zarazić, jednak w niektórych rodzinach występuje częściej. Jest chorobą autoimmunologiczną genetyczną. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy nosiciele określonego genu chorują. By łuszczyca się ujawniła muszą  zaistnieć pewne czynniki, aktywujące ów gen – mówi Anna Chałupczak-Winiarska, specjalista dermatolog. -  Najczęściej są to częste infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą to być też leki, bądź przewlekłe stany zapalne w organiźmie np. zepsute zęby, przewlekłe zapalenie zatok, owrzodzenie żołądka czy infekcje dróg rodnych itp. Do leków, które uaktywniają łuszczycę zaliczamy sole litu, antydepresanty, sulfonamidy, leki przeciwmalaryczne, a także laki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Łuszczycę wywołują też powszechnie w kardiologii stosowane np. beta-blokery. Co drugi pacjent je zażywa i jest to duży problem dla pacjenta chorującego na łuszczycę, ponieważ tych leków często nie można odstawić ze względu na niemiarowość serca, czy migotanie przedsionków.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Początek choroby może być różny. Może przybrać formę masywnego wysiewu drobnych brunatno-bordowych grudek pokrytych łuskami, najczęściej  po infekcji, np. anginie na całym ciele. Może pojawiać się podstępnie i są to jedynie plackowate ogniska na skórze owłosionej głowy, w pępku, uszach, w okolicy łokci czy kolan. Może pojawić się w fałdach ciała ( pachwiny, pachy, szpara międzypośladkowa ) i  imitować inne choroby np. wyprzenie drożadżakowe. Bywa też, że ktoś może mieć jedynie drobne wgłębienia w obrębie płytek paznokci, tzw. paznokcie naparstkowe - to świadczy o tym, że osoba ta nosi  w sobie " gen łuszczycowy", może zachorować na łuszczycę, ale nie musi. By choroba się ujawniła muszą zaistnieć czynniki prowokujące, uaktywniające, o których wspominamy wcześniej.

Można leczyć, ale nie wyleczyć.

Nie ma skutecznej metody leczenia łuszczycy. Łuszczycę można zaleczyć, ale nie wyleczyć. Stosujemy leczenie zewnętrzne, czyli maści, fototerapię - wykorzystując promieniowanie UVA i UVB, fotochemioterapię PUVA, jak również leczenie ogólne. Trzeba jednak pamiętać,  że wiele z leków stosowanych doustnie bądź w iniekcjach ma działania uboczne. Dużym odkryciem ostatnich lat są leki biologiczne.

AtoPsoriaDerm to wydarzenie w Targach Kielce dla pacjentów z łuszczycą, łuszczycowym zapaleniem stawów i atopowym zapaleniem skóry. Łączy targi i konferencję z wykładami ekspertów – nie tylko lekarzy ale też psychologów - z praktycznymi poradami. To okazja, by zapoznać się z gamą najnowocześniejszych preparatów czy kupić wybrane produkty.

Zapraszamy 16 czerwca do Targów Kielce na AtoPsoriaDerm2018.

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót