Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

W udręce natręctw

Życie z nerwicą natręctw

Data publikacji: 9 maja 2016, 14:28
Nerwica natręctw jest zaburzeniem psychicznym, któremu towarzyszą natrętne myśli, skłaniające chorego do wielokrotnego wykonywania tej samej czynności. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wywoływane są przez różne czynniki – biologiczne, genetyczne, a także społeczne.

Czym przejawia się nerwica natręctw?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (tj. nerwica natręctw) to zespół natręctw charakteryzujący się występowaniem natrętnych myśli lub zachowań. Ich częstotliwość jest tak duża, że utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie.

Typowym objawem tej choroby jest powtarzanie pewnych czynności w sposób nie dający się opanować. Do najczęstszych kompulsywnie wykonywanych ruchów należą:

  • częste mycie rąk,
  • przesadna dbałość o czystość i higienę,
  • symetryczne ustawianie przedmiotów.

Takie zachowania wykluczają człowieka z życia społecznego. Choroba uniemożliwia wypełnianie obowiązków zawodowych i budowanie relacji towarzyskich.

Lęk jedną z głównych przyczyn nerwicy natręctw

W nerwicy natręctw tym, co napędza kompulsywne myśli, jest lęk. To on skłania do robienia irracjonalnych rzeczy. Chory wmawia sobie, że jeśli nie wykona swojego rytuału, to jemu albo komuś bliskiemu stanie się krzywda. Osoba cierpiąca na tę przypadłość zdaje sobie sprawę ze swoich zachowań, ale nie potrafi im przeciwdziałać. Wie, że jej lęk jest nieuzasadniony. Przez tę świadomość chory odczuwa większe napięcie, a to sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się prawdziwą męką.

Nerwica natręctw wyzwaniem dla najbliższych

Gdy nerwica natręctw wkrada się do życia, największe spustoszenie sieje w relacjach z najbliższymi. Trudno patrzeć na dziwne zachowania naszego bliskiego ze spokojem i zrozumieniem. Jednak częste uświadamianie sobie, że to wszystko dzieje się poza jego kontrolą, pozwala na zaakceptowanie takiego stanu rzeczy. Nerwica natręctw jest dużym wyzwaniem także dla związku, bowiem cała uwaga skupiona jest na chorobie. Cierpi na tym nie tylko sfera uczuciowa, ale też  seksualna, gdyż chory nie jest zainteresowany kontaktem fizycznym.

Inne trudności związane z nerwicą natręctw

Przez nerwicę natręctw problemy pojawiają się także w pracy. Wykonywanie tych samych czynności zajmuje choremu sporo czasu, a niewykonanie ich dekoncentruje go i nie pozwala skupić się na powierzonych zadaniach. Poza tym, współpracownicy widząc dziwne zachowania, mogą traktować chorego z dystansem. Utrudnienia pojawiają się także podczas nauki. Uczniowie zmagający się z nerwicą natręctw, mają coraz większe kłopoty z koncentracją. Nawet wyjście na uczelnię czy do szkoły staje się powodem do stresu.

 
Żaneta Bukowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót