Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaStyl

Upcykling, czyli piękne rzeczy ze… śmieci

Czy śmieci mogą się nam do czegoś przydać?

Data publikacji: 22 sierpnia 2016, 05:52
Termin upcykling pojawił się dopiero w XXI wieku, ale ten nurt robi obecnie zawrotną karierę. Patrząc na niektóre przedmioty aż trudno uwierzyć, że to ich drugie życie i w gruncie rzeczy powstały z na pozór nieużytecznych odpadów.

Wartościowe śmieci

Upcykling to z definicji takie przetwarzanie śmieci czy surowców wtórnych, które podnosi ich wartość. Wpisuje się w trend ekologiczny, bowiem pozwala na zmniejszenie produkcji surowców przy jednoczesnym ponownym wykorzystaniu tych już wytworzonych. Są firmy, które się w tym specjalizują i tworzą na przykład masową produkcję toreb z pasów samochodowych. Są też pojedyncze wytwory, które traktowane są jak dzieła sztuki i ich wartość jest wyższa niż np. dobrej jakości torebka ze skóry.

Śmieciowe dzieła sztuki

Ta dziedzina rozwija się bardzo dynamicznie, ale mimo że młoda, z pewnością każdy z nas spotkał się już z upcyklingowymi dziełami. Jednym z przykładów jest tworzenie dodatków do domów – lamp czy koszy ze specjalnie splecionej makulatury. Taki kosz wart jest kilkadziesiąt złotych i więcej. Popularne są już powszechnie znane meble z europalet lub stoliki, których podstawą jest np. silnik samochodu.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót