Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Udane wakacje dziecka w domu

Pomysły dla dzieci na wakacje w domu

Data publikacji: 13 czerwca 2018, 08:30
Dla dzieci wakacje są czasem letniego wypoczynku i zabawy, z kolei dla rodziców często wielkim wyzwaniem – szczególnie wtedy, gdy stają przez koniecznością zorganizowania wakacji w mieście, we własnym domu. Co robić z dzieckiem w wakacje, aby zapewnić mu świetną zabawę i ciekawie zorganizować dni? Wcale nie trzeba szukać daleko, a inspiracji wokół nas nie brakuje. Wbrew pozorom najmłodsi nie potrzebują spektakularnych atrakcji i szaleństw – najważniejszy jest dobry pomysł, a także czerpanie radości ze wspólnej aktywności. Nawet proste czynności mogą okazać się wspaniałą przygodą i sprawić, że wakacyjne wspomnienia będą niezapomniane.

Spis treści:

Pełen energii kilkulatek, sporo wolnego czasu i letnie rozluźnienie – wobec takiego połączenia nasza kreatywność jest niezwykle ważna, a dobre pomysły dla dzieci na wakacje w domu i zorganizowanie interesujących aktywności są na wagę złota. Warto postawić na wspólną aktywność fizyczną – wycieczki rowerowe, zabawy na placu zabaw, wyjścia na basen czy do parku linowego. Takie zajęcia nie tylko wywołają entuzjazm, ale będą też odpowiedzią na potrzebę ruchu dzieci i pomogą w rozładowaniu tkwiącej w nich energii. Zorganizujmy poszukiwanie skarbów w pobliskim parku, wyprawę do lasu, obserwacje przyrodnicze z lornetką i lupą czy zabawę w podchody – najlepiej zaangażujmy w to grupę znajomych z pociechami, w towarzystwie zabawa będzie jeszcze lepsza!

Zajęcia na wakacje w domu

A co, jeśli pogoda nie dopisuje i musimy zostać w domu? Nawet w czterech ścianach powiedzmy nudzie nie! Z pomocą przychodzą gry planszowe, rysowanie, malowanie i lepienie, zorganizowanie kina domowego lub przygotowanie pyszności z sezonowymi owocami i warzywami – wspólne gotowanie to nie tylko atrakcyjne zajęcie dla dzieci, ale też znakomita okazja do tego, by namówić je na poznawanie nowych smaków.

Dobrym rozwiązaniem jest też uzgodnienie harmonogramu odwiedzin kolegów i koleżanek dziecka. Z pewnością wśród sąsiadów i znajomych znajdą się osoby w podobnej sytuacji, które z chęcią podzielą się opieką nad najmłodszymi. Przy dobrej organizacji dzieci spędzą wakacje na dobrej zabawie ze swoimi rówieśnikami i zyskają okazję do zawarcia głębszych przyjaźni. Taka wymienna opieka stanowi również okazję do złapania oddechu i chwili odpoczynku rodziców.

Lista wakacyjnych domowych aktywności do zrobienia:

 •  wspólne pieczenie muffinek z owocami,
 •  przygotowanie razem przetworów na zimę,
 •  narysowanie obrazka, np. o tytule „Życie na dnie morza”,
 •  ulepienie z plasteliny lub modeliny wakacyjnej wyspy i jej mieszkańców,
 •  zorganizowanie pikniku w ogródku, na łące lub w pobliskim parku,
 •  stworzenie zielnika,
 •  urządzenie wieczoru karaoke,
 •  zbudowanie tajnej bazy, np. z koców,
 •  napisanie książeczki z zabawnymi opowiadaniami,
 •  stworzenie własnej gry planszowej,
 •  przygotowanie teatrzyku, np. kukiełkowego.

Lato w mieście

Dobrym pomysłem na czas wakacji jest skorzystanie z atrakcji, na które w innych miesiącach roku często brakuje nam czasu. Wyjście do kina, teatru lub zoo, odwiedzenie okolicznych muzeów i galerii, zapoznanie najmłodszych z historią miasta i regionu – kto wie, może sami odkryjemy coś interesującego w czasie takich miejskich wycieczek? Warto także śledzić miejskie kalendarium wydarzeń i sprawdzać atrakcje dla dzieci w mieście – latem są często organizowane rozmaite festiwale, warsztaty i imprezy masowe, oferujące wiele interesujących aktywności.

Jeśli myślimy o zorganizowanej formie wakacji w mieście dla najmłodszych, przyjrzyjmy się rozmaitym półkoloniom. Wybór mamy naprawdę spory – od sportowych przez językowe po taneczne, co pozwala dostosować zajęcia do zainteresowań i wieku dziecka. Półkolonie oferują nie tylko prywatne firmy, ale także publiczne instytucje, urzędy miejskie, domy kultury i placówki oświatowe. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że dzieci mają zapewnione różne atrakcje, mogą rozwijać swoje zainteresowania, często poznają nowe zagadnienia i poszerzają swoją wiedzę.

Agnieszka Dyniakowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót