Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Syndrom RSI - kto jest na niego najbardziej narażony?

Sprawdź co to jest syndrom i choroba RSI. Dowiedz się, jak zapobiegać i leczyć repetitive strain injury

Data publikacji: 11 października 2016, 02:35
RSI to problem dotyczący kończyn górnych. Choć nazwa ta może być pacjentom mało znana, to jednak wystąpieniem tego problemu jest zagrożona całkiem duża liczba osób. Kasjerzy, informatycy, redaktorzy portali internetowych stanowią tylko przykłady wielu różnych zawodów, których wykonywanie może sprzyjać pojawieniu się syndromu RSI. O tej chorobie warto wiedzieć dlatego, że jeśli nie zostanie podjęte leczenie, może dojść do utrwalenia się związanych z nią dolegliwości.
Syndrom RSI - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Co to jest syndrom RSI?

Skrót RSI wywodzi się z angielskiego „repetitive strain injury”. Pacjenci obarczeni tym problemem doświadczają szeregu dolegliwości ze strony kończyny górnej – mogą pojawiać się u nich mrowienia, drętwienie oraz zaburzenia czucia. Objawy mogą występować jedno- lub obustronnie. Osoby z RSI mogą również doświadczać bólu, nadmiernej sztywności stawów oraz osłabienia siły mięśniowej - dolegliwości mogą dotyczyć struktur rozciągających się od nadgarstka aż po bark.

Patogeneza RSI związana jest z powtarzającymi się przeciążeniami, które skutkują uszkodzeniami nerwów, mięśni oraz ścięgien. Syndrom pojawia się głównie u pacjentów wykonujących w pracy wciąż te same czynności. Przykładami tego rodzaju zajęć są praca kasjera sklepowego czy spędzanie wielu godzin przed komputerem (jak to ma miejsce u pracowników biurowych, takich jak np. informatyków, grafików czy sekretarek).

Leczenie repetitive strain injury

Jeżeli dolegliwości związane z syndromem RSI są szczególnie nasilone, to może okazać się, iż pacjent będzie musiał pomyśleć o zmianie stanowiska pracy. Jednak zanim zajdzie konieczność podjęcia tak radykalnej decyzji, można spróbować przestawić sprzęty przy biurku tak, by ich rozmieszczenie stało się bardziej ergonomiczne i by korzystanie z nich nie wymuszało przyjmowania niefizjologicznej pozycji ciała. Optymalnie dla organizmu byłoby, gdy nadgarstek wraz z przedramieniem znajdowały się w tej samej linii i – podczas pisania choćby na klawiaturze – były one nieruchome. Dla osób przyzwyczajonych do innego układania rąk podczas pracy może być ciężko to osiągnąć – w razie trudności można się jednak wspomóc specjalnymi podpórkami do pracy przy komputerze.

W leczeniu objawowym pacjentom mogą zostać zaproponowane niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). Pomocne może być też stosowanie łagodzących kompresów. Specjalistą zajmującym się chorobą RSI jest fizjoterapeuta.

Zapobieganie repetitive strain injury

Syndromowi RSI najlepiej starać się zapobiec jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek problemy. Istotne są w tym przypadku próby kontrolowania pozycji swojego ciała podczas pracy: wszelkie nietypowe, niefizjologiczne postawy zwiększają ryzyko wystąpienia tej jednostki. W miarę możliwości powinno się również robić co jakiś czas przerwy. Nawet chwilowe odejście od monitora i przespacerowanie się może przynieść korzyść w postaci zmniejszonego ryzyka wystąpienia syndromu RSI. 
 

Tomasz Nęcki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót