Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Przygotuj dłonie i stopy na ciepłe dni

Data publikacji: 25 marca 2024, 11:25
Nadchodzi wiosna a wraz z nią pora, by zadbać o dłonie i stopy, które podczas zimy często pozostają niedoceniane w codziennej pielęgnacji. Nasze ciało wymaga teraz szczególnej troski i nawilżenia, aby przygotować się na cieplejsze dni. Odpowiednia pielęgnacja skóry dłoni i stóp nie tylko sprawi, że będą one wyglądały pięknie, ale także przyniesie ulgę po surowym dla nich okresie działania niskich temperatur.

Spis treści:

Powszechny problem przesuszonej skóry

Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety, a piękne stopy są dopełnieniem jej troski o wizerunek. Tymczasem przesuszona skóra tych części ciała to zmora wielu z nas, szczególnie u progu nadejścia sezonu wakacyjnego. Chwytamy się wtedy wszelkich możliwych sposobów, by przywrócić jej odpowiednie nawilżenie i odzyskać elastyczność oraz zdrowy wygląd. Szorstkie pięty i zrogowaciały naskórek nie wyglądają bowiem atrakcyjnie o żadnej porze roku.

Otoczmy zatem nasze stopy i dłonie należytą dbałością i już teraz poświęćmy im chwilę na regularną pielęgnację, by nie ulegały przesuszeniu i pękaniu. Może to wymagać dostosowania naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej do zwiększonych potrzeb regeneracji oraz głębokiego nawilżenia. Jak skutecznie przygotować te części ciała do sezonu wiosennego, aby cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem skóry?

Złuszczanie naskórka

Zrogowaciały naskórek szpeci przede wszystkim pięty, ale nie tylko. Jego warstwa może pojawić się również na łokciach czy kolanach. Przesuszona skóra dłoni także może powodować uciążliwość. Brak regularnego usuwania martwego naskórka prowadzi do nasilenia procesu rogowacenia, co może skutkować pękaniem, np. pięt. A to dolegliwość nie tylko nieprzyjemna, ale także trudna do wyleczenia. Ból i dyskomfort są szczególnie odczuwalne podczas chodzenia, a pełna regeneracja stóp wymaga wtedy znacznego nakładu czasu i pracy. Warto zatem unikać takich sytuacji i już zawczasu zadbać o dobrą kondycję skóry. Tym bardziej, że pękający naskórek może zwiększać podatność na rozmaite infekcje, stany zapalne, a nawet zmiany patologiczne.

Grubą warstwę zrogowaceń najlepiej usuwać mechanicznie za pomocą szorstkiej tarki do stóp lub pumeksu. W przypadku wrażliwszej skóry, warto najpierw wypróbować złuszczający krem. Kolejnym etapem, by pozbyć się martwych komórek naskórka, jest peeling. Zastosowanie tego zabiegu pomaga w przywróceniu skórze gładkości i jedwabistości. W tym celu można skorzystać z gotowych kosmetyków lub przygotować domowy peeling z naturalnych składników, takich jak brązowy cukier, sól morska lub kawowe fusy w połączeniu z oliwą z oliwek, która dodatkowo natłuszcza i odżywia skórę. Zabiegi złuszczające naskórek najlepiej przeprowadzać podczas kąpieli wodnej wzbogaconej olejkami eterycznymi, solami zmiękczającymi lub ziołowymi naparami.

Czasami, ale nie częściej niż raz na 3 miesiące, warto zastosować złuszczającą maskę do stóp w formie skarpetek. Taki domowy zabieg skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek oraz poprawia poziom nawilżenia skóry, a formuła maski jest często dodatkowo wzbogacona o cenne składniki, takie jak np. aloes, ekstrakt z ogórka, miodu, oleje roślinne, kwas hialuronowy czy kwasy owocowe. Proces złuszczania naskórka w takim przypadku trwa ok. 2 tygodni, pozostawiając stopy gładkie i miękkie.

Intensywne nawilżenie

Skóra na dłoniach i stopach wbrew pozorom jest cienka i delikatna, dlatego wymaga stałej troski. Po zabiegach złuszczających należy skupić się na jej odpowiednim nawilżeniu, które jest kluczowym czynnikiem zapobiegającym nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Do tego celu warto użyć specjalnych, regenerujących kremów, dedykowanych do pielęgnacji skóry ze skłonnościami do rogowacenia, pękania, przewlekłego wysuszenia oraz nadmiernego twardnienia. Preparaty z zawartością mocznika, który zmiękcza i intensywnie nawilża skórę, w połączeniu z kompleksem kwasów AHA i BHA, zalecane są do zniszczonej skóry newralgicznych miejsc, takich jak stopy, w tym pękające pięty, dłonie, łokcie oraz kolana.

Pod ręką warto mieć też specjalistyczne serum przeznaczone do codziennej pielęgnacji i ochrony suchej skóry dłoni. Taki preparat głęboko nawilża, koi i zapobiega wysuszeniu naskórka, łagodząc przy tym dolegliwości związane z suchą skórą, tj. jej wrażliwość na działanie czynników środowiskowych.

Kosmetyki o silnie nawilżającym działaniu oprócz mocznika zawierają często także oleje roślinne, np.: arganowy, kokosowy, macadamia, z awokado czy z pestek winogron, które wzmacniają regenerujące właściwości. Wśród innych popularnych składników znajdziemy m.in.: masło shea, które koi i natłuszcza, wosk pszczeli – zmiękcza i wygładza, chroniącą przed przesuszeniem glicerynę czy alantoinę i panthenol, które łagodzą podrażnienia.

Pełna gotowość na sezon

W dopełnieniu wiosennych przygotowań przyda się również zasypka do stóp. To preparat do pielęgnacji ich skóry, który wchłania nadmiar wilgoci, zmniejszając ryzyko otarć i odparzeń. Działa też łagodząco i odświeżająco, niwelując przy tym zapach potu, pomocny będzie zatem szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Zawartość naturalnych składników o biobójczym działaniu, takich jak olejek lawendowy czy z drzewa herbacianego, pomaga także zwalczać objawy grzybicy.

Autor: Marta Nowacka

Image by Racool_studio on Freepik Image by fabrikasimf on Freepik
Powrót