Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Przygoda z harcerstwem

Zalety przynależności do harcerstwa

Data publikacji: 9 maja 2016, 15:04
Na pewno każdy rodzic zastanawia się, jak zorganizować dziecku czas, aby się nie nudziło, ale także wykorzystało go w pożyteczny sposób. Jeśli oferta zajęć pozalekcyjnych w szkole nie jest wystarczająca dla dziecka, możemy zaproponować mu dołączenie do harcerstwa.

Nauka poprzez zabawę

Harcerstwo dla młodego człowieka może być niezapomnianą przygodą, a także swego rodzaju szkołą życia. Nauczy się tam pracy w grupie, dyscypliny, a także będzie miał szansę nawiązać wiele trwałych przyjaźni. Do harcerstwa mogą dołączyć nawet dzieci w wieku przedszkolnym, najczęściej swoją przygodę z harcerstwem rozpoczynają uczniowie pierwszych klas podstawówki, stając się zuchami.

Przydatne umiejętności

Dzięki uczestniczeniu w zbiórkach harcerskich dziecko szybko nauczy się wielu przydatnych nie tylko na co dzień umiejętności, takich jak samodzielne przygotowanie prostego posiłku, przyszycie guzika, ścielenie łóżka czy rozpalenie ogniska. Na obozach dodatkowo nauczy się być samodzielne, samo spakuje plecak, zadba o higienę osobistą, a także pozna podstawy pierwszej pomocy.

Rozwój osobowości

Harcerstwo wpływa również na rozwój osobowości dziecka. Dzięki funkcjonowaniu w grupie uczy się, że pełni w niej określoną funkcję, jest potrzebne, ale także może liczyć na swoich kolegów i koleżanki. Bardzo ważna jest również rola drużynowego, który dla dziecka może stać się autorytetem i przewodnikiem. Drużynowy, a także pozostali instruktorzy zadbają o to, aby program zajęć był tak zaplanowany, aby dzieci w bezpieczny sposób spędziły swój wolny czas, ucząc się szacunku dla innych, a także dla przyrody.

Przyjaźnie na całe życie

Na zbiórkach, a także na obozach mali harcerze mają możliwość spędzania czasu z rówieśnikami. Dzięki temu uczą się współpracować ze sobą, dzielić obowiązki, ale także wspólnie się bawią. Wszystko to sprzyja zawieraniu przyjaźni, które mają szansę przetrwać nawet w dorosłym życiu. Nic tak nie łączy jak wspólne przeżywanie przygód, z których wspomnienia zostają na całe życie.

Jeśli planujemy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, warto rozważyć harcerstwo. Ważne jest jednak, aby dziecko samo wybrało, co chciałoby robić w swoim czasie wolnym. Rodzice mogą pokazać dziecku, jakie ma możliwości, jednak nie powinni sami podejmować takiej decyzji.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót