Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Pokrzywka – problem dzieci i dorosłych

Podstawowe informacje o pokrzywce na ciele – objawy i leczenie pokrzywki u dzieci i dorosłych

Data publikacji: 19 lutego 2016, 14:55
Pokrzywka to reakcja skórna, której nazwa wzięła się stąd, że wyglądem przypomina poparzenie spowodowane pokrzywą. Jej postać jest różna – w zależności od czynnika oraz wpływu wywieranego na organizm. Leczenie pokrzywki jest diagnostycznym wyzwaniem, ponieważ najpierw trzeba znaleźć wywołujący ją czynnik. Poniżej najważniejsze informacje o tej dolegliwości oraz sposobach radzenia sobie z nią.
Pokrzywka na ciele – objawy i leczenie – rodzinazdrowia.pl

Co to jest i jakie są objawy pokrzywki?

Pokrzywka może wystąpić u dzieci i u dorosłych. To rodzaj krótkotrwałego (kilka dni) bądź przewlekłego (kilka tygodni) uczulenia, wywołującego u pacjenta męczący świąd, czasem niepokój. Takie są podstawowe objawy, które dla lekarza są tylko sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w organizmie. Najważniejsze jest więc wykrycie przyczyny powstania pokrzywki, co jest nie zawsze proste, a czasem wręcz niemożliwe. Postać pokrzywki jest niejednorodna (od bardzo drobnej, z ropnymi wykwitami, do charakterystycznego, najczęściej występującego bąbla). Ponadto zmiany skórne i ich nasilenie mogą się zmieniać. Innym objawem jest ogólne złe samopoczucie.

Pokrzywka alergiczna i idiopatyczna, czyli rodzaje pokrzywki

Pokrzywka może mieć charakter alergiczny. Powodują ją: kosmetyki i detergenty, pokarmy (głównie takie, które zawierają bakterie wytwarzające histaminę, np. sery, tuńczyk, makrela), barwniki dodawane do żywności, leki (w tym penicylina i jej pochodne, niesteroidowe leki przeciwzapalne). Innym rodzajem jest pokrzywka niealergiczna, którą prowokują: bodźce fizyczne (zimno, ciepło, słońce, woda, ucisk, wysiłek fizyczny, stres), choroby zakaźne (infekcje pasożytnicze, zakażenie wirusowe, np. HIV, zapalenie wątroby typu A, B i C, zakażenie paciorkowcowe), choroby autoimmunologiczne (problemy z tarczycą, toczeń) lub nowotwory. Wyróżniamy także pokrzywkę idiopatyczną (spontaniczną, o nieznanym pochodzeniu). Jej cechą szczególną jest bąbel na skórze oraz fakt, że ani nie można określić wywołującego ją czynnika, ani tego, jak będzie przebiegać uczulenie. Ten rodzaj występuje najczęściej – dotyczy prawie 80% przypadków! 

Pokrzywka – leczenie, czyli diagnostyczne wyzwanie

Aby skutecznie zwalczyć pokrzywkę, należy najpierw sprawdzić, jaki czynnik może ją powodować. Zazwyczaj wykonuje się punktowe testy skórne, ogranicza niektóre produkty pokarmowe lub odstawia kosmetyki i detergenty. Dalej należy unikać rozpoznanego lub potencjalnego czynnika uczulającego, nie spożywać alkoholu, przyjmować leki neutralizujące alergię (przeciwhistaminowe, wapno, witaminę C), a na skórę stosować kremy lub żele łagodzące świąd. Gdy lek alergizuje, odstawia się go oraz podaje leki przeczyszczające i moczopędne. Leczenie odbywa się w domu.

Dominika Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót