Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Pielęgnacja skóry niemowląt

Jak dbać o delikatną niemowlęcą skórę?

Data publikacji: 13 listopada 2017, 09:00
Ciąża to czas, w którym wszystkie przyszłe mamy szukają najróżniejszych wskazówek i porad dotyczących opieki nad noworodkiem. Wiele odnosi się do pierwszych czynności po przyjściu do domu ze szpitala – karmienia, przewijania czy usypiania. Jak prawidłowo troszczyć się o skórę niemowlęcia?

Z wyjątkową delikatnością

Skóra niemowlaka, niezwykle cienka i delikatna, zasługuje na specjalne traktowanie. Przez pierwsze miesiące życia dziecko ma skórę mniej elastyczną niż dorosły, a jednocześnie bardziej podatną na wchłanianie wszelkich substancji, które dotykają bezpośrednio naskórka. W pierwszych tygodniach życia maluszka nie trzeba go myć codziennie, ale nie jest to też niewskazane. Trzeba przede wszystkim pamiętać, by za każdym razem, gdy zmieniamy dziecku pieluszkę, dokładnie umyć zabrudzone okolice. Kąpiel niemowlaka, choć potrafi działać bardzo uspokajająco już od pierwszych dni życia, bez wątpienia naraża też skórę na wysuszenie. Dlatego ważne jest, by używać odpowiednich kosmetyków. Jak je dobrać?

Czytaj więcej w temacie: Odparzenia pieluszkowe

Kosmetyki dla niemowlaków

Nieprawdą jest, że skóra maluszków nie wymaga pielęgnacji, ponieważ sama dobrze o siebie zadba. Niektóre mamy bardzo obawiają się używania kosmetyków dla dzieci, ponieważ sądzą, że zbędna chemia zaszkodzi ich maleństwu. Jest w tym i ziarenko prawdy – bardzo ważne jest, by specyfiki do skóry dziecka dobierać z niezwykłą starannością i uwagą. Dobrze zdecydować się na środki hipoalergiczne i w jak największym stopniu naturalne. Ważne też, by kosmetyki posiadały atest, np. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Pamiętajmy, że nie wszystkie dostępne w drogeriach produkty można stosować u dzieci od pierwszego dnia życia. Kompletując pierwszą wyprawkę, dobrze zwrócić na to szczególną uwagę i dokładnie sprawdzić etykiety.

Czytaj więcej w temacie: Pierwsze chwile noworodka w szpitalu

Ratunek w upalne dni

Jak chronić skórę niemowląt przed słońcem? Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie istotna, kiedy chcemy wyjść z dzieckiem na spacer w upalny dzień. Podstawą pielęgnacji będzie tu przede wszystkim pozostawanie w cieniu. Choć stwierdzenie to może wydawać się oczywiste, to wciąż wielu rodziców zapomina o tym i nie pilnuje, aby miejsce, w którym pozostawiany jest wózek, było wystarczająco dobrze zacienione. Warto skorzystać z parasolek przy wózkach i budek gondoli. Odkryte części ciała dziecka należy zawsze posmarować kremem z filtrem. W sklepach z odzieżą dziecięcą można kupić także specjalną odzież, uszytą z włókna, które odbija szkodliwe promieniowanie. Warto zastanowić się nad takim zakupem, zwłaszcza, gdy chcemy często przebywać z malcem na świeżym powietrzu. Nie możemy też zapominać o czapeczce czy kapelusiku na głowie. Bez nich o spacerze w upalne dni nie może być mowy!

Czytaj więcej w temacie: Kolka u niemowlaka

Marmurkowa skóra u niemowląt – powód do niepokoju?

Gdy rodzice zauważają u swojego maleństwa jakiekolwiek zmiany na skórze, od razu wpadają w panikę. Tymczasem okazuje się często, że to zupełnie niepotrzebne. Po pierwsze, rodzice powinni wiedzieć, że niektóre zmiany skórne są całkowicie normalne, tak jak np. trądzik niemowlęcy czy ciemieniucha. A co w przypadku skóry marmurkowej? Ona również nie musi być od razu powodem do niepokoju. To przede wszystkim znak, że dziecku jest za zimno. Maluch nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego układu nerwowego, przez co nietrudno o zmarznięcie. Nie jest to zatem powód do zmartwień. Podobnie jak zbyt sucha skóra u niemowląt. Wystarczy zacząć regularnie stosować kremy po każdej kąpieli maluszka. Warto też pilnować, czy w pokoju, w którym śpi dziecko, temperatura nie przekracza 20 st. C, a powietrze nie jest zbyt suche. Kolejnym ważnym czynnikiem, który mógłby wysuszać skórę niemowlaka, są proszki, w jakich pierzemy jego ubranka. Starajmy się wybierać środki, które są polecane do dziecięcej odzieży. Gdy skupimy się na tych trzech elementach, na pewno unikniemy przesuszonej skóry u malca. Troska o właściwy stan przesuszającej się skóry dziecka może wydawać się wielkim wyzwaniem, ale w rzeczywistości nie różni się niczym szczególnym od codziennej pielęgnacji maluszka, na którą i tak poświęcamy czas. Każdy rodzic z pewnością doskonale poradzi sobie z tym zadaniem!

Czytaj więcej w temacie: Nietolerancja mleka u niemowląt

Marta Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót