Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Lekcja dbania o porządek dla najmłodszych

Sposoby na nauczenie dziecka porządku

Data publikacji: 9 maja 2016, 15:22
Jeśli masz dziecko w wieku od 9 do 12 lat lub starsze, prawdopodobnie codziennością stały się sprzeczki o bałagan w jego pokoju. Ubranie na podłodze, mokry ręcznik na łóżku, w każdym kącie porozrzucane podręczniki, a na biurku niedokończone zadanie domowe. Twoje dziecko szczęśliwie siedzi wśród tych wszystkich rzeczy, w pełni świadome Twojej złości, ale wcale mu to nie przeszkadza…

Porządek w czasach buntu

W wieku dorastania może to być przejaw buntu, manifestacja własnej niezależności w imię zasady: mój pokój, mój bałagan. Dziecko wtedy powinno nauczyć się nie tylko sprzątania, ale i odpowiedzialności za własną przestrzeń i zachowanie. Jak to zrobić?

Konsekwencja i realistyczne cele

Cel można osiągnąć wyłącznie dzięki konsekwencji i cierpliwości. Warto stawiać realne oczekiwania, a obowiązki dziecka zwiększać stopniowo. Bezwzględnie należy przestrzegać reguły: najpierw porządek, a później zabawa. Dziecko, zmotywowane wizją późniejszej przyjemności, posprząta pokój szybciej i chętniej!

Zróbmy to razem!

Jeśli powyższe rady nie zadziałają, zaoferuj swoją pomoc w sprzątaniu! Wspólne porządkowanie może Was do siebie zbliżyć. Może być także dobrym pretekstem do spędzenia czasu z coraz bardziej niezależną pociechą.

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót