Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Lęk przed przestrzenią u najmłodszych, czyli agorafobia u dziecka

Zaburzenia lękowe u dzieci przed przestrzenią czyli agorafobia i jej leczenie

Data publikacji: 5 lutego 2016, 12:48
Agorafobia, czyli lęk przed przestrzenią, jest zaburzeniem ujawniającym się najczęściej w wieku nastoletnim, do około dwudziestego roku życia. Bywa jednak, że dotyka ona nawet dzieci w wieku przed dziesiątym rokiem życia. Najczęściej uskarżają się na nią maluchy, których rodzice również zmagają się z podobnym problemem. Odczuwanie lęku przed przestrzenią w wieku dziecięcym nie oznacza, że do końca życia będziemy musieli borykać się z tą bolączką. Na szczęście są sposoby na pokonanie agorafobii. W przypadku najmłodszych należy skupić się na terapii poznawczo-behawioralnej, a środki farmakologiczne stosować jedynie pomocniczo.
Agorafobia – leczenie lęku przed przestrzenią u dzieci – rodzinazdrowia.pl

Agorafobia – leczenie czyli jak zwalczyć lęk przed przestrzenią

Kiedy zauważymy, że nasze dziecko na otwarte przestrzenie, miejsca publiczne bądź zatłoczone tramwaje czy sklepy reaguje lękiem, przyspieszonym biciem serca lub napadami paniki, jak najszybciej udajmy się z nim do psychologa w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Jeśli usłyszymy, że to agorafobia, leczenie powinniśmy rozpocząć jak najszybciej, gdyż zwiększa to szanse na pokonanie tej utrudniającej życie fobii. Przede wszystkim zastosujmy się do wskazówek psychologa – najprawdopodobniej zaleci on w terapii technikę stopniowego odwrażliwiania, która daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie.

Zaburzenia lękowe u dzieci – jaka jest szansa na wyleczenie agorafobii?

Agorafobia, tak jak i inne zaburzenia lękowe u dzieci, może być w pełni wyleczona, jeśli odpowiednio poważnie potraktujemy terapię i wskazówki terapeuty. Pamiętajmy też o tym, że farmaceutycznie nie pokonamy agorafobii czy innych zaburzeń o podłożu lękowym. Być może złagodzimy reakcje na nieprzyjemne bodźce, usuniemy jednak jedynie objaw, nie docierając do prawdziwych źródeł problemu. Umiejętnie poprowadzona terapia jest jedyną szansą na pokonanie lęku, zwłaszcza u najmłodszych, którzy często nie potrafią jasno sprecyzować, jakie okoliczności są dla nich najmniej komfortowe.

Sposoby na leczenie agorafobii – o czym musimy pamiętać lecząc lęk przed przestrzenią​

Leczenie agorafobii polega głównie na terapii i ścisłej współpracy z psychologiem. Przestrzeganie wskazówek specjalisty i wykonywanie ćwiczeń nie gwarantuje wyzdrowienia, zwiększa jednak szansę na polepszenie komfortu życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorujących dzieci, które nie poradzą sobie z problemem bez wsparcia opiekunów. Nie bójmy się zatem poszukać pomocy w poradni czy prywatnym gabinecie psychologicznym, jeśli zauważymy u dziecka niepokojące symptomy. Tylko w ten sposób możemy pokonać lęk i sprawić, by dziecko poczuło się bezpiecznie i komfortowo.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót