Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Kamperem na wakacje życia

Podróż kamperem jako sposób na urlop

Data publikacji: 12 maja 2016, 12:03
Moda na wakacyjne domy na kółkach przyszła do nas ze Skandynawii. Co sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje się na taką formę podróżowania?

Kamper – podróżowanie dla niezależnych

Szczegółowo zaplanowane przez biuro podróży wycieczki nie budzą Twojego entuzjazmu? Podróże zatłoczonym busem lub pociągiem przyprawiają Cię o ból głowy, a na myśl o sąsiadach za ścianą hotelowego pokoju masz ochotę zaszyć się w głębokiej puszczy? Jeżeli zdarzyło Ci się marzyć o beztroskich, spontanicznych podróżach, istnieje duże ryzyko, że złapiesz kamperowego bakcyla.

Miłośnicy samochodów mieszkalnych w sposobie takiego podróżowania najbardziej cenią wolność i niezależność. Wystarczy paszport i pełen bak, żeby móc udać się w dowolne miejsce na lądzie. Nie ma potrzeby rezerwowania miejsc, nie ograniczają Cię żadne terminy i w każdej chwili możesz zmienić plany – zostać dłużej w miejscu, które wyjątkowo przypadnie Ci do gustu lub opuścić takie, w którym czujesz się źle.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kamper

Niewątpliwym atutem podróżowania kamperem jest wygoda i bezpieczeństwo. Na czas urlopu staje się on Twoim domem, dlatego przy jego wypożyczaniu lub zakupie warto wybrać model dostosowany do Twoich potrzeb. Dobrze, żeby oprócz miejsc do spania był wyposażony również w stolik i kuchenkę gazową – pozwoli Ci to przygotować posiłki, nawet gdy pogoda przestanie dopisywać. Jeśli planujesz omijać nowoczesne kempingi dla turystów, w samochodzie przydadzą Ci się również toaleta chemiczna i prysznic.

Przed ostatecznym wyborem obejrzyj wewnętrzne ściany w poszukiwaniu zacieków – ich obecność będzie wskazywała, że kamper przecieka i lepiej poszukać innego modelu. Upewnij się, że wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie działają poprawnie – unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek związanych ze zmianami pogody. Sprawdź szczelność instalacji wodnej i działanie kuchenki gazowej. Nie decyduj się na kamper, w którym podłoga ugina się lub sprawia wrażenie miękkiej – będzie to oznaczać, że jest spróchniała lub zniszczona wodą, co może prowadzić do niebezpiecznych wypadków w trakcie użytkowania pojazdu.

Zuzanna Czerniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót