Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Jak właściwie dbać o nasze stawy?

Data publikacji: 20 lutego 2023, 07:24
Stawy to ruchome połączenia zlokalizowane między elementami szkieletu zewnętrznego lub wewnętrznego. Jako że to właśnie połączenia stawowe są odpowiedzialne za nasze możliwości ruchowe, właściwą postawę i zdolność przemieszczania się, troska o ich dobrą kondycję jest niezwykle istotna. Jak właściwie dbać o stawy i co możemy zrobić, aby ich funkcjonowanie nie pogarszało się z wiekiem?

Stawy, jako tak zwana bierna część układu ruchu, odpowiadają za szerokie spektrum ruchów: od zginania i prostowania przez obracanie, cofanie i unoszenia, aż po wszelkiego typu skręty i przeprosty. Z wykonywaniem tych czynności wiąże się duże tarcie – z tego powodu powierzchnie stawowe kości pokryte są cienką warstwą chrząstki szklistej, która odpowiada za elastyczność stawów podczas ruchu.

Wśród podstawowych elementów, które decydują o prawidłowym działaniu stawów, wymienić możemy chondroitynę, glukozaminę oraz kwas hialuronowy. Wydzielanie części z nich wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu, co upośledza funkcjonowanie stawów i naraża je na urazy.

Dbałość o stawy

Najczęstszymi schorzeniami dotykającymi stawy są sztywność oraz choroba zwyrodnieniowa. Aby ich uniknąć, warto przede wszystkim zadbać o prawidłową wagę ciała, bowiem zbędne kilogramy oznaczają dla stawów nadmierne obciążenie.

Choć stawy zostały stworzone do ruchu, należy pamiętać, że ich regularne przeciążanie podczas intensywnych treningów siłowych może prowadzić do kontuzji oraz przyspieszyć występowanie zmian zwyrodnieniowych. Nasze stawy lubią szczególnie takie ćwiczenia, które pozwalają na to, by płyn stawowy lepiej odżywiał chrząstkę. Zaliczyć do nich możemy m.in. rozciąganie, pływanie, nordic walking oraz piesze i rowerowe wycieczki. Ważna jest także dbałość o dietę, której składniki powinny mieć przede wszystkim działanie przeciwzapalne. Posiłki bogate w ryby, nabiał, orzechy, nasiona, a także owoce i warzywa są w stanie skutecznie przyspieszyć odbudowę chrząstki i mazi stawowej.

Suplementy na stawy

W procesie dbania o stawy można skorzystać także z bogatej oferty suplementów, które skutecznie uzupełniają składniki naturalnie występujące w stawach oraz mięśniach. Dostępne na rynku preparaty zawierają najczęściej siarczan glukozaminy, który jest podstawowym składnikiem materiału budulcowego chrząstki stawowej. Witamina C z kolei pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, co wpływa na właściwe funkcjonowanie kości i chrząstki. Utrzymanie sprawności ruchowej stawów skutecznie wspierają także ekstrakty z kłącza imbiru lekarskiego oraz owoców dzikiej róży.

Kolagen, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy to składniki te składowe tkanki chrzęstnej, które warto suplementować w przypadku osób intensywnie uprawiających sport oraz w podeszłym wieku. Kombinacja tych elementów pomaga utrzymać elastyczność i sprawność ruchową stawów oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kości.

Wzmocnienie i stabilizacja stawów

W przewlekłych zmianach zwyrodnieniowo-reumatycznych stawu nadgarstkowego oraz kolanowego, a także w stanach pourazowych warto stosować specjalne opaski elastyczne, które wzmacniają aparat więzadłowy stawu oraz działają przeciwbólowo, szczególnie w okresie rehabilitacji.

Opaski te można również stosować profilaktycznie, jako metodę zapobiegającą obrzękom podczas intensywnego uprawiania sportu. Jeśli mimo zastosowywania odpowiednich metod troski o stawy odczuwamy objawy takie jak ból, sztywność czy problemy z poruszaniem się, warto wspomóc się terapią zaleconą przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Starzenie się organizmu, wzmożona aktywność fizyczna, a także sukcesywnie zmniejszająca się wraz z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego w naszym ciele – to wszystko przyczyny mniejszej sprężystości i ruchomości stawów, a w konsekwencji bólu odczuwanego w ich obrębie.

Dobra kondycja stawów wymaga holistycznego podejścia do naszego zdrowia – od właściwej diety, przez zrównoważoną aktywność fizyczną, aż po suplementację preparatami, które skutecznie uzupełnią niedobory składników potrzebnych do utrzymania stawów w wyśmienitej formie.

Beata Pałac

Powrót