Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Jak skutecznie wyleczyć afty?

Sprawdź co to są afty i jak przebiega leczenie aft w jamie ustnej

Data publikacji: 30 marca 2016, 11:51
Problem aft dotyczy prawie połowy społeczeństwa. Leczenie aft w jamie ustnej jest stosunkowo proste, czasem jednak wymaga konsultacji lekarskiej, zwłaszcza u dzieci.
Owrzodzenie jamy ustnej - rodzinazdrowia.pl

Co to są afty i jak wygląda leczenie aft?

Afty to niewielkie owrzodzenia występujące wewnątrz jamy ustnej, najczęściej w miejscu, w którym policzki stykają się z dziąsłami. Leczenie aft w jamie ustnej może być przeprowadzone różnymi sposobami – za pomocą leków przeciwzapalnych, specjalistycznymi płynami lub żelami. Jednak zdecydowanie lepiej zapobiegać ich pojawieniu niż potem je leczyć. Co jednak zrobić, gdy afty już się pojawią?

Czym leczyć afty w jamie ustnej

Zanim udamy się do lekarza, warto rozpocząć leczenie aft w domu. Możemy samodzielnie pokonać owrzodzenie jamy ustnej. Zatem czym leczyć afty? Zacznijmy od smarowania owrzodzeń maścią z boraksem. Możemy  też zastosować odkażający roztwór kwasu borowego lub gencjanę uprzednio rozpuszczoną w wodzie. Zalecane jest także płukanie jamy ustnej sporządzonym naparem z szałwii. Warto zapytać farmaceutę o polecane preparaty – na rynku dostępnych jest sporo maści i sprayów, pomagających zwalczyć afty. Jeśli jednak domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, niezbędna będzie wizyta w gabinecie lekarskim.

 
 
Zuzanna Kurzela
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót