Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaSzkoła

Jak rozsądnie pomagać dziecku przy odrabianiu lekcji?

Dobre nawyki pierwszoklasisty

Data publikacji: 2 czerwca 2016, 12:50
Nie ma co się oszukiwać, odrabianie lekcji nie jest czynnością, która budzi entuzjazm w dzieciach – w końcu jest tyle innych ciekawych rzeczy do robienia po szkole. Tym bardziej ważna jest rola, jaką mają do odegrania w tym względzie rodzice. Jak nauczyć dziecko systematyczności? Jak pomóc dziecku w odrabianiu lekcji, nie wyręczając go przy tym? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Pomagaj – nie wyręczaj w odrabianiu lekcji

Naturalnym jest, że początkowo będziemy musieli dziecku przypominać o konieczności odrobienia lekcji – jest to niezbędne, by świeżo upieczony uczeń wyrobił w sobie ten nawyk. Starajmy się dopasować czas na zajęcie się pracą domową do jego planu dnia. Dajmy mu chwilę na odpoczynek po szkole, zadbajmy o to, by miało możliwość kontaktu z rówieśnikami i postarajmy się, by odrabianie lekcji odbywało się o mniej więcej stałych porach – to nauczy naszą pociechę systematyczności. Stwórzmy dziecku do tego odpowiednie warunki – zadbajmy, by nie rozpraszała go telewizja, komputer czy muzyka. Co ważne – bądźmy przy nim, dziecko poczuje się pewniej, a w razie niezrozumienia zadania będziemy mogli spokojnie mu je wytłumaczyć.

Nie kontroluj, a rozmawiaj

Warto, by przed rozwiązywaniem zadanych prac dziecko samo opowiedziało, co ma zadane i co robiło w szkole. Nie wypytujmy o to innych dzieci, nie podpytujmy nauczycielki – jeśli maluch zapomni o zadaniu i otrzyma upomnienie w szkole, sam zapamięta, by zawsze sprawdzić zeszyt. Nie przekupujmy malucha, bo wyrobimy w nim nawyk, że po każdym odrobieniu lekcji czeka go nagroda. Nie bójmy się jednak powiedzieć, że zadanie wykonane jest z błędem – nie zostawiajmy z tym dziecka samego, ale spróbujmy naprowadzić go na prawidłowe rozwiązanie. Bądźmy po prostu wyrozumiałymi doradcami a nie kontrolerami. Pamiętajmy również, że wraz z biegiem czasu nasze zaangażowanie w odrabianie zadań domowych będzie coraz mniejsze, a nasza pomoc powinna mieć miejsce na wyraźną prośbę dziecka.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.