Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Emerytura to najlepszy czas na podróże. Jak i gdzie podróżują seniorzy?

Podróże i wczasy seniora nie muszą być nudne. Sprawdź jak zorganizować wypoczynek i wycieczki dla emerytów

Data publikacji: 16 sierpnia 2016, 07:00
Seniorzy to świadomi podróżnicy i wymagający klienci, którzy korzystają z uroków życia i chętnie zwiedzają różne zakątki świata. Świadczy o tym fakt, że podróże dla seniorów cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Z myślą o nich przewoźnicy i biura podróży tworzą specjalne oferty dostosowane do ich szczególnych potrzeb. Decydującym czynnikiem o wyborze miejsca podróży jest stan zdrowia. O czym senior musi wiedzieć przed wyjazdem? Jakich miejsc osoby starsze powinny unikać i jaki transport mają wybrać?
Wczasy seniora - rodzinazdrowia.pl

Wczasy seniora

Seniorzy po przejściu na emeryturę nareszcie mają czas, aby podróżować do miejsc, które od dawna chcieli zwiedzić. Są jednak pewne czynniki, na które szczególnie muszą zwrócić uwagę. Najważniejszym jest ich stan zdrowia i klimat miejsca,  do którego chcą się udać. Osoby starsze, które mają problemy z sercem, przebyły udar lub mają inne poważne choroby czy schorzenia, nie powinny udawać się do miejsc, w których panują upały. Dlatego przed rezerwacją wycieczki należy sprawdzić, jaka temperatura panuje w danym kraju i jaki jest stopień wilgotności powietrza (jeśli jest niski, będzie upalnie, ale nie parno) w miesiącu, w którym chcemy do niego przyjechać. Jeśli okaże się, że w tym czasie pogoda zazwyczaj jest tropikalna, to nie znaczy to wcale, że musimy całkowicie zrezygnować z zobaczenia na własne oczy uroków tego miejsca. Zwykle wystarczy tylko zmienić nieco plany i zarezerwować podróż w innym terminie, kiedy temperatury będą niższe. Unikniemy w ten sposób nie tylko upałów, ale również konieczności korzystania z klimatyzacji w hotelowych pokojach. A nagłe zmiany temperatur, do których dochodzi, kiedy wychodzi się z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie panuje skwar, są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Mają oni bowiem słabszą odporność i szybko może dojść u nich do przeziębienia. Dlatego decydując się na wczasy seniora, miejmy wspomniane aspekty na uwadze. Warto też przed wyjazdem do innego kraju skonsultować się z lekarzem.

Wycieczki dla emerytów

Senior na wakacjach - rodzinazdrowia.plCzęsto seniorzy decydują się na wycieczki objazdowe, podczas których można zwiedzić wiele miejsc i wrócić
z niezwykłymi wspomnieniami. Tu należy zwrócić uwagę, że podczas kilkugodzinnego siedzenia bez ruchu zwiększa się ryzyko powstania zakrzepów, drętwienia i puchnięcia nóg. Warto zatem w trakcie jazdy pić dużo wody (unikać alkoholu i napojów kofeinowych), rozprostowywać co jakiś czas nogi, zadbać o wygodne buty z szerokimi noskami, a osoby borykające się z żylakami powinny założyć specjalne skarpety lub rajstopy. Na tego  typu wczasach trzeba liczyć się też z tym, że dużo się spaceruje, a więc trzeba mieć kondycję. Osoby, którym zdrowie nie pozwala na piesze wycieczki i na przykład chcą wykupić wczasy nad morzem, muszą dokładnie sprawdzić, jaka odległość dzieli hotel od morza, centrum miasta i najbliższego sklepu. Czasami odległość ta może być na tyle duża, że będzie ona dla seniora męcząca i wyczerpująca. W takich sytuacjach warto dopłacić nieco do wycieczki i wybrać hotel, który jest położony w lepszej lokalizacji, przy samym morzu. Wycieczki dla seniorów organizuje niemal każde biuro podróży, a zatem wybór jest na tyle szeroki, że bez problemu można wybrać tę ofertę, która jest dla seniora najbardziej dogodna.

Wypoczynek dla seniora

Aby wypoczynek dla seniorów był komfortowy, trzeba też zwrócić uwagę na hotelowy pokój i jego wyposażenie. Istotne jest to, na jakim piętrze znajduje się pokój oraz czy w hotelu jest winda. Rezerwując wycieczkę dla seniorów, spytajmy też o to, czy w pokoju będzie do dyspozycji czajnik i czy w łazienkach jest wanna, czy też prysznic. W zdecydowanej większości łazienek hotelowych znajdziemy natryski, jednak są od tego wyjątki. Dlatego lepiej się upewnić, szczególnie jeśli senior ma problem z poruszaniem się i nie jest w stanie wejść do wanny.

Podróże dla seniorów i transport

Senior w podróży - rodzinazdrowia.plZagraniczne podróże dla seniorów wiążą się z transportem autokarowym lub lotem samolotem. Należy dobrze się zastanowić, który wariant będzie w indywidualnym przypadku lepszy. Autokarowe podróże dla seniorów są dość uciążliwe, ponieważ wiążą się z wielogodzinnym siedzeniem w jednej pozycji, co może być groźne dla osób z problemami z krążeniem. Z kolei podczas lotu dochodzi do różnicy ciśnień i należy się liczyć z tym, że można odczuwać bóle głowy czy nudności. Wybór środka lokomocji to indywidualna decyzja, którą dobrze podjąć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. A zatem wczasy seniora to idealna propozycja odpoczynku dla osób starszych. Wycieczki dla emerytów to też okazja do nawiązania nowych znajomości oraz oderwania się od problemów dnia codziennego. Na wypoczynek dla seniorów powinna wybrać się każda osoba starsza, która chce poprawić sobie samopoczucie i przekonać się o tym, że jesień życia też może być wspaniała i pełna niezapomnianych wrażeń!

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót