Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj, czyli o grzybicy stóp słów kilka

Problem z grzybicą paznokci? Dowiedź się, co to jest i jak wyleczyć grzybicę paznokci

Data publikacji: 22 lutego 2016, 13:01
Grzybica stóp i paznokci jest poważnym problemem. Infekcja ta rozprzestrzenia się w niesamowitym tempie. Niestety często bagatelizujemy objawy infekcji twierdząc, iż jest to problem natury estetycznej lub pielęgnacyjnej. Środowisko potrzebne do rozwinięcia się tej infekcji grzybiczej nie jest wymagające, wystarczy by było wilgotno i ciepło. Takie warunki niestety tworzymy sami nosząc przez wiele godzin zakryte obuwie oraz przebywając w miejscach gdzie grzyby mają idealne warunki do rozwoju – kluby sportowe, sauna, basen. Grzybica stóp jest dolegliwością powszechną, a do jej wystąpienia przyczynić mogą się również takie choroby i schorzenia jak: cukrzyca, niedobory odporności lub choroby nowotworowe. Jak zapobiegać wystąpieniu grzybicy skóry stóp i paznokci i jak skutecznie ją leczyć?
Grzybica stóp i paznokci - leczenie grzybicy – rodzinazdrowia.pl

Grzybica paznokci i stóp – poznaj najważniejsze objawy

Grzybica stóp występuje w trzech odmianach.

  • Odmiana międzypalcowa dotyczy najczęściej przestrzeni między 3. i 4. palcem stopy, a objawia się rumieniem i złuszczaniem naskórka.
  • Odmiana potnicowa wyróżnia się występowaniem sączących się pęcherzyków i jest lokalizowana głównie w środkowej części podeszwy.
  • Odmiana złuszczająca dotyczy zarówno podeszew, jak i bocznych brzegów stóp.

Z kolei objawy grzybicy paznokci obejmują zmianę zabarwienia płytki, która matowieje i może stać się żółta, biała lub brązowa. Towarzyszą temu jej nadmierna łamliwość lub przeciwnie – stwardnienie i zgrubienie, nierówna powierzchnia, podłużne prążkowanie. Stan zapalny skóry z wydzieliną ropną i wyraźną bolesnością jest typowy dla zakażenia drożdżakami, szczególnie często występującymi u osób z cukrzycą. Nieestetyczny wygląd paznokcia jest utrapieniem dla osoby chorej i powodem obniżonej samooceny.

Leczenie grzybicy paznokci – prawidłowe rozpoznanie choroby

Grzybica stóp - przyczyny - rodzinazdrowia.plAby prawidłowo leczyć, musimy najpierw potwierdzić rozpoznanie grzybicy postawione po samym obejrzeniu paznokcia. Szacuje się, bowiem, że tylko 50% problemów dotyczących paznokci jest spowodowanych grzybicą, a z uwagi na podobny wygląd paznokcia w różnych chorobach, wstępne rozpoznanie może być nieprawidłowe. Lekarz zleca, więc analizę wycinków paznokcia i zajętej przez chorobę tkanki okołopaznokciowej. Niekiedy przy podejrzeniu grzybicy powierzchownej wystarczy zeskrobanie wierzchniej warstwy płytki. Badanie pod mikroskopem i posiew z hodowlą potwierdzają zakażenie grzybami. Następnie zlecone zostaje leczenie – miejscowe lub ogólne.

Preparat na grzybicę paznokci – jak działa lakier na grzybicę paznokci

Do leków stosowanych miejscowo na zmieniony paznokieć należy cyklopiroks w postaci lakieru do paznokci. Lakier należy nakładać miejscowo, na zakażony paznokieć wg wskazówek zamieszczonych w ulotce leku. Miejscowe nakładanie leków może nie być w pełni skuteczne, gdyż substancje słabo przenikają do zmienionej płytki. Wstępne oczyszczenie paznokcia ze zrogowaciałych tkanek może zwiększyć skuteczność tej terapii, ale nadal pozostaje ona uzupełnieniem przyjmowania leków doustnych. Do tych najbardziej skutecznych zalicza się:

  • flukonazol stosowany przez 6 do 12 miesięcy,
  • itrakonazol dawkowany w sposób ciągły lub pulsowy,
  • terbinafina – skuteczna w przypadku zakażeń drożdżakami.

Leczenie grzybicy paznokci jest procesem trudnym z uwagi na powolny odrost paznokci (u osób starszych trwający nawet ponad rok) i niemożliwe niekiedy do wyeliminowania czynniki predysponujące. W przypadku grzybicy skóry stóp stosowane są leki w maściach lub doustne. Co ważne, leczeniu musi towarzyszyć dezynfekcja obuwia i profilaktyka kolejnego zakażenia.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci – jakie są najskuteczniejsze

Objawy grzybicy paznokci - rodzinazdrowia.plJak każda choroba zakaźna skóry, grzybica stóp wymaga leczenia u dermatologa. Nie jest to wyłącznie defekt estetyczny – zaniedbanie leczenia sprzyja zakażeniu innych osób, w tym domowników. Istnieją jednak dostępne bez recepty, domowe środki na grzybicę paznokci, które wspomagają terapię lekami. Należą do nich wyciąg z Ageratina pichinchensis (rośliny z rodziny astrowatych), który może mieć skuteczność porównywalną do stosowania cyklopiroksu w lakierze. W zmniejszeniu objawów może też pomóc nakładanie wacikiem maści mentolowej lub olejku z drzewa herbacianego. Pacjenci mogą też nakładać roztwory zawierające takie substancje, jak: cyjanoakrylat, kwas undecylenowy i hydrochinon (dostępne w aptece bez recepty). Korzyści przynosi regularne przycinanie paznokci i oczyszczenie ich z chorych tkanek.

Zapobieganie grzybicy lepsze niż leczenie grzybicy paznokci

Jak mówi znane przysłowie: "dobry zwyczaj, nie pożyczaj". Sprawdza się ono świetnie w przypadku profilaktyki grzybicy – pamiętajmy o noszeniu tylko własnego obuwia, a w miejscach, gdzie to niedozwolone, sprawdzajmy czy buty podlegają właściwej dezynfekcji. Na basenie, o ile to możliwe, unikajmy chodzenia boso. Po kąpieli wycierajmy dokładnie stopy, w tym przestrzenie międzypalcowe. Unikajmy zasadowych mydeł i intensywnego szorowania, które powoduje mikrouszkodzenia naskórka i ułatwia wnikanie grzybów. Mimo że mamy wiele preparatów na grzybicę – lakierów, maści, leków doustnych, jej leczenie pozostaje procesem długotrwałym i kłopotliwym, zwłaszcza u osób starszych. Domowe sposoby na grzybicę wraz z przestrzeganiem higieny stóp mogą znacząco wspomóc terapię zleconą przez lekarza.

Ewa Woźniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót