Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Czy burczenie w brzuchu może być objawem choroby?

Dlaczego burczy nam w brzuchu?

Data publikacji: 5 grudnia 2016, 01:11
Dla wielu z nas burczenie w brzuchu jest krępujące, szczególnie jeśli ma to miejsce w najmniej oczekiwanym momencie. W większości przypadków nie mamy na to wpływu, ponieważ tak działa i reaguje nasz organizm, jednak są czynniki, które warto wziąć pod uwagę, kiedy zastanawiamy się, co oznacza burczenie w brzuchu.

Kiedy należy się zaniepokoić?

Przyczyn burczenia w brzuchu może być wiele, zarówno tych fizjologicznych, naturalnych jak i spowodowanych sytuacjami, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Głośne przelewanie w brzuchu może być spowodowane dietą: wzdymające produkty ze szczególnym uwzględnieniem fasoli, grochu, świeżego mleka czy też suszonych śliwek. Również spożywanie napojów gazowanych czy też alkoholu może spowodować powstawanie charakterystycznych dźwięków wydobywających się z naszego brzucha.

Co poradzić na burczenie w brzuchu?

Prawidłowo zbilansowana dieta zawierająca odpowiednie proporcje poszczególnych produktów powinna stanowić pierwszy krok w walce z burczeniem w brzuchu. Nie mniej ważne jest również regularne spożywanie posiłków, dokładne gryzienie i połykanie małych kęsów, a także niemówienie podczas spożywania posiłków. Jak widać, sposoby na poradzenie sobie z burczeniem w brzuchu mogą być bardzo proste. Kiedy pojawiają się jednak bóle brzucha, zmiana wypróżnień i ogólny dyskomfort, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Czy burczenie w brzuchu może się wiązać z poważną chorobą?

Wiele chorób przewodu pokarmowego może dawać objawy burczenia czy też przelewania się w brzuchu. Jest to objaw nie do końca specyficzny, jednak bóle brzucha i występowanie biegunek lub zaparć utrzymujące się co najmniej trzy miesiące mogą sugerować zespół jelita drażliwego – chorobę, na którą może cierpieć nawet co piąty Polak. Innymi częstymi chorobami przewodu pokarmowego jest choroba Leśniowskiego-Crohna czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W przypadku pierwszej choroby objawy kliniczne zależą od lokalizacji w przewodzie pokarmowym – przykładowo, jeśli patologia ma miejsce w jelicie cienkim często dochodzi do bólów brzucha, biegunek czy też gorączek – ich etiologia może być ciężka do uchwycenia, szczególnie na samym początku diagnostyki. Przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego – mogą wystąpić biegunki z domieszką krwi, gorączka i bóle brzucha. Każde dłużej utrzymujące się burczenie czy też uczucie przelewania powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, który ustali, dlaczego burczy w naszym brzuchu.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót