Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Co stosować, gdy dopadnie nas katar

Jak szybko pozbyć się kataru, czyli co pomaga i jak wyleczyć katar – poznaj najlepsze sposoby

Data publikacji: 19 lutego 2016, 15:32
Katar bywa uciążliwy. Choć bardzo często jest uporczywą dolegliwością, ma ogromne znaczenie w procesie walki organizmu z infekcjami. Usuwa z dróg oddechowych wydzieliny błon śluzowych oraz drobnoustroje. Katar może być również wywołany poprzez alergeny. Wtedy mamy do czynienia z tzw. katarem siennym, czyli alergicznym nieżytem nosa. Istnieje dużo sprawdzonych sposobów na katar, w tym wiele domowych. Jeśli zawiodą, warto udać się do lekarza i zastosować specjalistyczne leczenie. Jakie są najskuteczniejsze metody pozbycia się kataru?
Jak szybko pozbyć się kataru – rodzinazdrowia.pl

Przyczyny kataru – najlepsze sposoby na kilkudniowy katar

Trwający kilka dni katar jest najczęściej objawem przeziębienia. Jednak czasem trudno odróżnić go od ostrej reakcji alergicznej na pyłki kwiatowe, kurz domowy czy sierść zwierząt. Zwykle utrudnia on oddychanie, często towarzyszy mu łzawienie oczu i podrażnienie okolic nosa. Najlepszym sposobem na udrożnienie nosa są inhalacje z olejków aromatycznych czy naparu z rumianku. Jeśli katar jest skutkiem przeziębienia, równie ważny będzie odpoczynek i odpowiednia terapia.

Co pomaga na katar i jak szybko się go pozbyć

Żeby szybko pozbyć się tej dolegliwości, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na katar. Walka z katarem oznacza przede wszystkim złagodzenie i skrócenie trwania jego objawów. Gdy towarzyszy on przeziębieniu, warto zastosować gorącą kąpiel, np. aromatyzowaną olejkiem z sosny, maść kamforową, wspomniane wyżej inhalacje czy irygacje nosa i zatok. Dobrym sposobem na katar jest też picie dużej ilości płynów. Warto zadbać o skórę wokół nosa smarując go kremem ochronnym lub maścią.

Leczenie kataru

Jeśli katar utrzymuje się dłużej, a domowe sposoby zawodzą, możemy pozbyć się go za pomocą farmaceutyków. Zalecane jest zażywanie witaminy C, polopiryny i wapnia. Jeśli zależy nam na tym, żeby szybko pozbyć się kataru, jego objawy przedłużają się bądź towarzyszy on alergii, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza i zastosowanie odpowiednich leków. Bardzo skutecznym sposobem na cieknący katar z nosa są aerozole i krople. Działają one na błonę śluzową bezpośrednio i znacznie łatwiej się wchłaniają.

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót