Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Bezpieczne zakręty z dzieckiem w podróży

Data publikacji: 19 kwietnia 2023, 01:26
Choroba lokomocyjna to zaburzenie, które występuje u niektórych osób w czasie podróży, zwłaszcza na dłuższych dystansach, na przykład podczas jazdy samochodem, lotu samolotem lub rejsu statkiem. Jak sobie z nią radzić, zwłaszcza gdy podróżujemy z dzieckiem?

Objawy choroby lokomocyjnej obejmują nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Choroba ta występuje u osób w różnym wieku – właściwie każdy może ją odczuwać, bez względu na to, czy jest w dobrej kondycji fizycznej, czy też nie, ale najbardziej doskwiera dzieciom.

Przed wyruszeniem z domu

Jeśli chcesz uniknąć choroby lokomocyjnej podczas podróży, przed wyjazdem daj dziecku tylko lekki posiłek, który nie obciąży zbytnio żołądka i nie spowoduje refluksu. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu – pomoże to uniknąć uczucia osłabienia oraz wysuszenia błon śluzowych jamy ustnej i gardła. W przypadku długich wyjazdów warto zaopatrzyć się w napoje elektrolitowe, które pomogą uzupełnić minerały utracone podczas podróży.

Rozważnie wybierz miejsce

Zajęcie odpowiedniego miejsca podczas podróży to kolejny krok do sukcesu. Jeśli lecisz z dzieckiem samolotem, wybierzcie miejsce blisko skrzydła, ponieważ tam wibracje i drgania są mniejsze. W samochodzie lub autokarze – jeśli tylko jest taka możliwość – posadź dziecko z przodu, żeby mogło obserwować drogę i patrzeć daleko na horyzont. W pociągu i na statku warto usiąść na środku, gdzie drgania są najmniejsze.

Rób przerwy i daj odpocząć oczom

Podczas dłuższych podróży warto pamiętać o regularnym odpoczynku. Gdy przemieszczamy się autem, koniecznie regularnie zatrzymujmy się na parkingu i róbmy z dzieckiem kilka ćwiczeń poprawiających krążenie. Jeśli podróżujemy pociągiem, statkiem lub samolotem, co jakiś czas należy wstać, rozprostować nogi i przespacerować się po korytarzu.

Istotną kwestią jest także unikanie czytania i pisania podczas jazdy oraz ograniczenie intensywnych ruchów głową. Przy zapewnianiu dzieciom atrakcji w czasie drogi zdecydowanie lepiej sprawdzi się aubiobook niż kolorowanie rysunków czy oglądanie bajek na komórce. Szeroki kąt patrzenia zamiast wpatrywanie się w przedmiot położony w bliskiej odległości pomoże uporać się z nudnościami.

Sięgnij po odpowiednie preparaty

Jeśli mimo podjęcia wszystkich powyższych kroków Twoje dziecko wciąż cierpi z powodu choroby lokomocyjnej, sięgnij po preparaty, które pomogą złagodzić te dolegliwości.

Leki przeciwwymiotne: zmniejszają uczucie nudności i zapobiegają wymiotom. Zwykle ich działanie opiera się na blokowaniu receptorów histaminowych w mózgu, co łagodzi zawroty głowy. Warto jednak pamiętać, że większość z nich może powodować senność, dlatego osoby dorosłe powinny zachować ostrożność i unikać prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn podczas ich stosowania.

Imbir: jest znany ze swoich właściwości przeciwwymiotnych i pomaga zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej. Można go spożywać w postaci herbaty, dodawać do posiłków lub przyjmować w postaci tabletek albo kapsułek.

Olejki eteryczne z mięty pieprzowej lub cukierki miętowe: nie tylko odświeżają oddech, ale i pomagają zmniejszyć uczucie mdłości i niwelują uczucie dyskomfortu w żołądku. Sam olejek eteryczny z mięty pieprzowej zawiera mentol i menton, które działają jako naturalne środki przeciwwymiotne. Mentol stymuluje receptory zimna w jamie ustnej i gardle, co może zmniejszyć odczucie nudności. Ponadto działa relaksująco na mięśnie gładkie jelit, co może pomóc przy bólu brzucha i wzdęciach.

Inne rozwiązania

W łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej pomaga także skupienie się na oddechu i regularne wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Swoich zwolenników ma także akupresura, czyli technika leczenia polegająca na uciskaniu wybranych punktów na ciele. W przypadku choroby lokomocyjnej najczęściej stosowanym punktem akupresurowym jest punkt Nei Guan, znajdujący się na przedramieniu, około trzech palców powyżej nadgarstka.

Znajdź najlepszą metodę

Choroba lokomocyjna może być uciążliwa, ale istnieją sposoby, które pomagają z nią walczyć. Preparaty z imbir, leki przeciwwymiotne czy odpowiednie nawodnienie to tylko niektóre z opcji, które warto rozważyć przed podróżą. Warto pamiętać, że poszczególne osoby odmiennie reagują na różne metody leczenia choroby lokomocyjnej, więc nie należy się zrażać, tylko wytrwale eksperymentować, aby znaleźć rozwiązanie najlepsze dla siebie lub swojego dziecka.

 

Autor:

Agnieszka Szmuc

Powrót