Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

5 sposobów na pozbycie się uporczywej czkawki

Jak szybko opanować czkawkę?

Data publikacji: 9 maja 2016, 14:12
Czkawka to z pozoru drobna dolegliwość, może jednak przysporzyć nam sporo nerwów – zwłaszcza wtedy, gdy dopadnie nas w czasie pracy, ważnego spotkania lub… randki. Czasem pojawia się szybko i szybko też znika, ale nie zawsze. Niekiedy mamy wrażenie, jakby nigdy nie miała się skończyć. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się czkawki należą: picie bardzo zimnych napoi, łapczywe jedzenie, nadużycie alkoholu lub zwykłe przemęczenie. Czy można ją w jakiś sposób opanować?

Jak pozbyć się uciążliwej czkawki?

1. Jedną z najbardziej znanych metod na pozbycie się czkawki jest wstrzymywanie powietrza w płucach. Zwiększamy wówczas stężenie CO₂ w organizmie, co powoduje rozluźnienie przepony.

2. W identycznym celu można też zrobić dwa lub trzy (ale nie więcej) wdechy i wydechy do papierowej torebki. Efekt (podobno) jest szybszy niż przy próbach wstrzymywania powietrza.

3. Kolejnym, dosyć popularnym sposobem na pozbycie się uporczywej czkawki jest połknięcie, bez popijania, łyżeczki cukru lub wypicie szklanki letniej wody. Czasem wystarczy już wypłukanie wodą gardła. Jednak w tym wypadku woda musi być ciepła  „Uspokoi” to pracę przepony, a słodki smak cukru sprawi, że nasz umysł chwilowo zajmie się czymś innym. 

4. Czkawka mija również po przeżuciu kilku kęsów suchego chleba, aby wywołać rytmiczną (i spokojną) pracę przełyku.

5. Dobrym sposobem jest też ssanie kawałka cytryny. Jej kwaśny smak będzie bodźcem, który skupi na sobie uwagę naszego mózgu i – tym samym – rozluźni przeponę.
 
Żaneta Bukowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót