Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Ze zwierzakiem na urlop. Jak się do tego przygotować?

O bezpiecznym i wygodnym podróżowaniu z domowym zwierzakiem

Data publikacji: 20 sierpnia 2016, 07:54
Nasze psy, koty, chomiki albo szczury są jak członkowie rodziny. Wyjeżdżając na wakacje, nie chcemy, aby się bały, czuły samotne czy porzucone. Nie ma wcale potrzeby rezygnowania z urlopu czy narażania pupila na stres. Jeśli dobrze się przygotujemy, możemy zabrać zwierzaka ze sobą praktycznie wszędzie.

Wspólny wyjazd

Przede wszystkim sprawdźmy, czy zwierzak będzie mile widziany u celu naszej podróży. Czy koty, psy, gryzonie akceptowane są w wynajętym domu czy hotelu. Warto też upewnić się czy forma podróży, jaką wybraliśmy, jest możliwa dla czworonożnego członka rodziny. Lepiej wcześniej sprawdzić, czy nie ma on choroby lokomocyjnej w samochodzie, a na stronie linii lotniczych lub kolei przeczytajmy, czy i za jaką dopłatą możemy zabrać psa bądź kota. Sprawdźmy też, czy wymagane są specjalne badania, szczepienia, transportery.

Samochód

Lepiej nie ryzykować i nie przewozić zwierzaka wolno chodzącego po aucie. Kot może się przestraszyć i uciec lub wbić pazurami w kierowcę, a pies wychylić za mocno przez okno lub zacząć skakać po wnętrzu pojazdu. Duże psiaki najlepiej przewozić w bagażniku bez górnej klapy, aby nie czuły się uwięzione i mogły swobodnie oddychać. Mniejsze zwierzęta można umieścić w transporterze z możliwością przypięcia pasami. Róbmy też przerwy co 2 godziny, aby zwierzaki mogły załatwić swoje potrzeby na powietrzu i się napić.

Pociąg i samolot

Podróżowanie w pociągu jest równie łatwe – dla małych zwierząt wystarczy transporter, a dużego psa trzymajmy na smyczy i w kagańcu. Niestety, nie ma tu możliwości wyjścia na spacer za potrzebą, dobrze jest więc zadbać o to przed podróżą i podać pupilowi łagodny środek uspokajający.

Linie lotnicze zazwyczaj mają ściśle określone zasady podróżowania zwierząt. Małe mogą nawet przebywać na pokładzie z właścicielem, w transporterach, zaś większe – zazwyczaj takie powyżej 10 kg – muszą podróżować w części bagażowej w odpowiedniej klatce, w której mają dostęp do wody i jedzenia oraz mogą stać bądź leżeć. Jednak przed taką wycieczką warto podać zwierzakowi środek uspokajający – oczywiście, po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.