Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Rude, blond, kasztanowe, a może czarne? Farbuj włosy z głową!

Co należy wiedzieć o farbowaniu włosów?

Data publikacji: 2 października 2016, 06:25
Każda z nas od czasu do czasu marzy o całkowitej metamorfozie. Zmiana koloru włosów jest wtedy pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy. W końcu wystarczy zaledwie pół godziny na absolutną zmianę wizerunku i nowy początek. Zanim jednak pobiegniemy do drogerii po farbę, powinniśmy poznać wszystkie sekrety farbowania włosów.

Wybór koloru

W pierwszej kolejności musimy ustalić bazę, czyli określić, jakiego koloru są nasze naturalne włosy – natura bowiem podpowiada nam najlepsze rozwiązania, co nie znaczy, że nie możemy jej trochę udoskonalić.

Zasada jest prosta, kobiety o ciepłych odcieniach włosów mogą dowolnie eksperymentować z farbami, ostrożniejsze powinny być panie, których włosy mają chłodny odcień brązu lub są czarne.

Bądźmy realistkami! Zdecydowanie korzystniej wypadnie stopniowa zmiana koloru włosów niż totalna rewolucja na głowie. Drastyczne kroki często skutkują koniecznością ścięcia włosów na krótko lub wielu naprawczych działań fryzjera, dlatego warto ograniczyć się do rozjaśnienia lub przyciemnienia włosów maksymalnie o 2 tony w stosunku do obecnego koloru.

Jeśli jednak potrzebna nam jest diametralna przemiana, możemy pokusić się o wykonanie kolorystycznej próby przymierzając perukę lub korzystając z programu komputerowego, który pomoże nam zobaczyć, czy wybrany przez nas kolor pasuje do odcienia naszej skóry, koloru brwi oraz oczu.

Farby do włosów

Sposobów na zmianę koloru włosów jest wiele. Środki do koloryzacji możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • tymczasowe,
  • półtrwałe
  • i trwałe.

Do pierwszej grupy zaliczamy szampony koloryzujące, utrzymujące się na włosach do 6-8 myć. Półtrwałą koloryzację możemy wykonać za pomocą kremów koloryzujących, które mogą zmienić barwę naszych włosów zaledwie o kilka tonów, jednak doskonale odświeżają ich wygląd oraz, co ważne, nie niszczą włosów – kremy koloryzujące utrzymują się na głowie nawet do 4 tygodni.

Trwała koloryzacja wiąże się z najpoważniejszą ingerencją w strukturę włosa. W skład farb wchodzi bowiem amoniak i utrwalacz. Komponenty te nieuchronnie wpływają na stan naszych włosów, jednak wyłącznie tego typu koloryzacja gwarantuje długoterminową, diametralną zmianę wizerunku, pokrycie siwych włosów oraz rozjaśnienie ich do koloru blond.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Podjęcie decyzji o farbowaniu włosów nie skazuje nas jednak na ich osłabienie i niszczenie. Istnieje wiele produktów pielęgnacyjnych, skutecznie chroniących włosy przed negatywnymi skutkami farbowania. W drogeriach dostępne są specjalistyczne serie produktów do włosów farbowanych, które doskonale radzą sobie z wyrządzonymi przez farbę szkodami. Oprócz szamponu i odżywki panie farbujące włosy powinny stosować także regenerujące maski. Ponadto warto od czasu do czasu wykonać profesjonalną pielęgnację w salonie fryzjerskim.

Marta Brzezińska 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót